Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Türk Bayrağının Ortaya Çıkışı Sunu

Başlatan yasinanlan, 30 Nisan, 2018, 18:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasinanlan

Türk Bayrağının Ortaya Çıkışı Sunu
Türk Bayrağı Nasıl Oluşmuştur Slayt

Osmanlı İmparatorluğu'ndan önceki Anadolu Türk devletinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur.
Türk Bayrağı'nı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey'e gönderilen beyaz renkli sancak olarak görürüz.

15. yüzyıldan sonra al bayrak Yavuz Sultan Selim dönemindeki çaldıran Savaşı'nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır.
Türk Bayrağı'na en yakın şekle ise III.Selim döneminde rastlanır.
Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır.
1842 yılında Abdülmecid döneminde yıldız beş köşeli haliyle kullanılmaya başlanmıştır.
Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde bayrağın şekli kesin bir şekilde tayin edilmiştir.
28 Temmuz 1937 tarihli, 27175 sayılı "Türk Bayrağı Nizamnamesi Kararnamesi" ile de Türk Bayrağı'nın kullanılışı düzenlenmiştir.

Bayrak, bir ülkenin bağımsızlığının simgesidir. Özellikle Türk bayrağının rengini şehitlerin kanından alması vatan için kutsal bir anlamı taşımaktadır.

Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bir ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığını temsil etmesi açısından önemli ve güçlü bir anlam teşkil eder.
 Bayrağın öneminden Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında "o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak" diyerek bahsetmiştir Çünkü sancak bir kişinin değil, Türk milletinin sembolüdür Bağımsızlığı simgelediği için göklerde dalgalanır.

 Milli spor müsabakalarında başarı sağlayıp dereceye giren ülkelerin bayrakları dalgalanmakta ve milli marşları çalınmaktadır
Bu öyle bir duygu yaşatır ki insana bayrak gökyüzünde dalgalandıkça yurdunun değerini anlatırshare button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf