24 Kasım 2017, 10:07     yeni yenisosyal bilgiler seti


Kurslar için hazırlık ve planlama görevi ek ders ücreti ödenir mi?

Başlatan Sosyaldeyince, 24 Ekim 2016, 18:27

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

Kurslar için hazırlık ve planlama görevi ek ders ücreti ödenir mi?
Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
Bakanlığımıza bağlı eğitim kuramlarında destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okutulan derslerin hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin hesabında dikkate alınıp alınmayacağına ilişkin ilgi (a) yazı ve eki incelenmiştir.
Bilindiği üzere, ilgi (b) Kararın 11'inci maddesinde; "Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir." hükmüne yer verilmiştir.
Bu çerçevede, destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okutulan derslerin, rutin müfredat kapsamında okutulan ders görevleri de dâhil olmak üzere haftada 3 saati geçmemek şartıyla, hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin hesabında dikkate alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

Yorumumuz; Haftalık derse girilen saat ve kursta derse girilen saat toplanarak öğretmenlere hazırlık ve planlama görevi karşılığında ek ders ücreti ödenecektir. 18 saat derse giren bir öğretmen 14 saat kursta derse girdiğinde toplam 32 saat derse girmiş olacak ve 3 saat planlama ek ders ücreti alacaktır.

Bakanlığın konuyla ilgili yazısı alttaki ektedir.
Mesajı Paylaş
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf