Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Teog 1.Dönem Deneme Sınavı Gönderen Konu: T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Teog 1.Dönem Deneme Sınavı  (Okunma sayısı 886 defa)

Çevrimdışı Kutup Yıldızı

  • Süper Üye
  • ****
  • İleti: 385
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Teog 1.Dönem Deneme Sınavı

7- Mustafa Kemal, Çanakkale Cephesi’nde 9 – 10 Ağustos 1915 tarihinde düşman taarruzlarında bizzat ateş hattında bulunmuş, bu durum yanındaki subay ve erler için cesaret kaynağı olmuştur. Conk Bayırı’nda kalbini hedef alan kurşun, cebindeki saati parçaladığında ölümden kurtulmuştur.
   Verilen bilgilere göre Mustafa Kemal ile ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
A)   Vatanı için canını ortaya koyduğu
B)   Askerler için cesaret kaynağı olduğu
C)   Kazandığı başarıları sonucu albaylık rütbesine terfi ettiğine
D)   I.Dünya Savaşı’nda mücadele ettiğine

8- Osmanlı Devleti’nin I.Dünya Savaşı’nda mağlup olması ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasından sonra İtilaf Devletleri Türk topraklarını işgale başladılar. Bu durum karşısında Mustafa Kemal Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve Tür halkını düşmana karşı birleştirmiştir. Başkomutan olarak orduyu yönetmiş, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni kazanarak Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandırmıştır.
   Verilen bilgilere göre Mustafa Kemal ile ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
A)   Milli mücadelenin ve Türk halkının lideri olmuştur.
B)   Milli mücadeleyi yürütürken İstanbul Hükümeti’nin ve padişahın desteğini almıştır.
C)   Milli mücadeleyi başarıyla sonuçlandırmıştır.
D)   İşgallerin başlamasıyla Anadolu’ya geçerek Milli mücadeleyi başlatmıştır.

18- (I) Osmanlı yönetimi, Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra işgallere karşı sessiz kalıyordu. (II) Yönetime göre işgale direnmek imkânsızdı ve istekler yerine getirilerek belki uygun şartlarda bir antlaşmaya varılabilirdi. (III) Ülkenin hemen her yerinde kargaşa ve düzensizlik vardı, halk ne yapacağını bilemez haldeydi.(IV) Ancak işgallerin başlamasıyla birlikte Türk halkı kimseden emir ve talimat almadan, vatanını toprağını savunmaya başladı.
      Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangisinde, Osmanlı yönetiminin işgallere karşı duyarsız kalmasının sebebi verilmiştir?
       A) I                B) II                 C) III               D) IV    test alıntıdır...


Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/deneme-sinavlari/tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-teog-1donem-deneme-sinavi-t4531.0.html

share button  sosyal bilgiler