T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2. TEOG SINAVI ARALIK DENEME Gönderen Konu: T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2. TEOG SINAVI ARALIK DENEME  (Okunma sayısı 754 defa)

Çevrimdışı sosyalci

  • Aktif Üye
  • ***
  • İleti: 197
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2. TEOG SINAVI ARALIK DENEME

7.M.Kemal Manastır Askeri İdadisi’ndeki Tarih öğretmeni sayesinde tarihe, arkadaşı sayesinde edebiyata ve hitabete ilgi duydu. Yazları izinli olarak Selanik’e gidince Fransızca dersleri aldı.Bu okulda Türkçü yazarları okuyarak milliyetçi duyguları gelişmiştir  ve Fransız yazarları okuyarak aklı ve bilimi temel aldı.Paragrafta M.Kemal’in hangi kişilik özelliğinden bahsedilmiştir?   
a)Vatanseverlik                                        b)Teşkilatçılık                 
c)Çok yönlülük                                          d)İleri görüşlülük   

8.Osmanlı Devleti’ni parçalamak için ortaya atılan fikir akımlarından hangisi Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında etkili oldu?
a)Osmanlıcılık          b)Türkçülük     
c)Batıcılık             d)İslamcılık 

9.Ermenistan Gümrü Antlaşması’nı imzalayarak TBMM’yi resmen tanımıştır. Bunun sonucu olarak Doğu Cephesi kapanmış, buradaki birlikler Batı Cephesi’ne kaydırılmıştır.    Buna göre aşağıdakilerden hangisi söylenemez?     
a)Milli Mücadele’deki cephe sayısı azalmıştır.
b)Batı Cephesi güçlenmiştir.
c)TBMM’nin saygınlığı artmıştır.
d) Yunanlılar mücadeleden vazgeçmiştir


Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/deneme-sinavlari/tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-2-teog-sinavi-aralik-deneme-t4673.0.html

share button  sosyal bilgiler