Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


iNKILAPLAR YENİLİKLER ETKiNLiK

Başlatan sosyalci, 18 Aralık, 2015, 11:18

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalci

iNKILAPLAR YENİLİKLER ETKiNLiK ÇALIŞMA KAĞIDI

1.SORU:    23 Nisan 1920'de TBMM açıldıktan sonra sıra egemenliğin padişahtan alınıp halka verilmesine geliyordu. Bunun için 1 Kasım 1922'de ......................... kaldırılmıştır. Bunu bildiysen hadi şimdi ikinci soruya geçelim. Vaktimiz az.

2.SORU:   Artık TBMM açıldığına ve saltanat kaldırıldığına göre, yeni kurulan Türkiye devletinin yönetim biçiminin de belirlenmesi gerekiyordu. Bunun için......................tarihinde ..................
ilan edildi.

3.SORU:   I. TBMM çok yıpranmıştı. Kurtuluş savaşı sırasında çok zor şartlar altında çalışmıştı. Bu yüzden 1 Nisan 1923'te yeni seçimler yapılarak II.TBMM oluşturuldu. Bu yeni mecliste güzel işler yaptı. Mesela 1924 Anayasasını çıkarmıştır. Birkaç iş daha yapmıştır hadi onları da sen bul. Mesela 24 Temmuz 1923'te .................antlaşmasını imzalamıştır. Sonra 13 Ekim 1923'te ..................'yı başkent yapmıştır. ÇOK GÜZEL GİDİYORSUN.HADİ DEVAM.

4.SORU:      1 Kasım 1922'de saltanat kaldırılmıştı. Fakat saltanat yanlıları halifelik kurumu çatısı altında örgütleniyordu. Artık laik, çağdaş ve modern bir devlet rejimi olan Cumhuriyeti yıkmak için ve eski düzeni geri getirmek için planlar yapıyorlardı. Bu yüzden 3 Mart 1924'te ...............kaldırıldı.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf