17 Ocak 2018, 09:53     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


Yağmur Ormanları Nedir?

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Nisan 2014, 21:58

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

30 Nisan 2014, 21:58 Son düzenlenme: 10 Ocak 2017, 11:10 Sosyaldeyince
Yağmur Ormanları
Ekvator’un yakın çevrelerinde kalan bölgeler, genellikle yağmur ormanları adı verilen sık ağaçlardan oluşmuş ormanlarla kaplıdır.
Yağmur Ormanları


Bu karışık yapılı ve gür ormanlar bazen Ekvator ormanları olarak da adlandırılır. Bunun başlıca nedeni, bu bölgelerde bitkilerin gelişmesini durduracak soğuk ve çetin bir kışın ya da kurak, yağışsız bir mevsimin olmayışıdır. Geceleri bile hava sıcak ve nemlidir. Hemen her zaman yağmur yağdığı için düşen yağış miktarı çok yüksektir.
Mevsimler arasında fark çok azdır. Güneş sabah erkenden yükselir. Öğleye doğru bulutlar toplanır ve çok geçmeden, genellikle şimşek ve gök gürültüsüyle birlikte, bardaktan boşanırcasına bir yağmur başlar. Her yerden buharlar yükselir, nemli bir sıcaklık ortalığı kaplar.
Bu koşullarda bitkiler şaşılacak bir hızla boy atar. Yağmur ormanları bitki yaşamı için çok elverişlidir. Sarp kayalıklar dışında her karış toprak, bitki örtüsüyle kaplıdır. İnce, uzun gövdeli yüksek ağaçların birbirine karışmış dalları ve yaprakları güneş ışığının aşağı ulaşmasını önler. Ağaç gövdeleri, halata benzeyen farklı sarmaşıklarla birbirine bağlanmıştır. Ağaçların çoğu, tek bir dal bile çıkarmadan 20-25 metre kadar yükselir. Genellikle 45 metre yüksekliğe ulaşan en büyük ağaçların altında, dev eğrelti otları, muz ağaçları ve başka birçok bitki yer alır. Yağmur ormanları, milyonlarca yıldır hiçbir yabancı etkiyle engellenmeden serpilip gelişimini sürdürmüştür. Fakat ne yazıktır ki günümüzde ürkütücü bir hızla kesilip yok edilmektedir.
Yağmur ormanları, yüzyıllardır o bölgede yaşayan insanların ve diğer canlıların yararlandığı doğal ürünlerin ambarı olmuştur. Bu ormanlardaki ağaçlar kesildikçe sakladıkları gizler, hastalıklarla mücadelede bize yardımcı olabilecek değerli doğal maddeler ve yeni yiyecekler olarak yararlanabileceğimiz bitkiler sonsuza kadar yitirilmektedir. Ormanların yok edilmesi, toprağın doğal dengesinin bozulmasına yol açacak, ağaç altı canlı yaşamına son verecek, yeni fidanların büyümesine ve ormanın yeniden yetişmesine engel olacaktır.
Temel Britannica, c.19, s.67-70.
Mesajı Paylaş
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisosyalci


site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf