Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Osmanlı Devleti’nde Telgraf

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Kasım, 2019, 11:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

30 Kasım, 2019, 11:48 Son düzenlenme: 30 Kasım, 2019, 11:51 Sosyaldeyince
Osmanlı Devleti'nde Telgraf
Osmanlı Devleti'nde telgrafın posta teşkilatı gibi bir geçmişi bulunmuyordu. Bunun için tamamen yeni bir teşkilat kurmak gerekiyordu. Osmanlı Devleti'ne telgraf teknolojisinin gelişi ve sonrasında yaşanan gelişmeler şöyle anlatılmaktadır:
"Avrupa'da, 1841'de İngilizler, 1844'de Fransızlar ilk telgraf hatlarını demir yolları boyunca çekmişlerdir. Osmanlı Devleti'nde, Chamberlain (Çeymbırlın) bir girişimde bulunmuş fakat telgraf makinesi istenilen sonucu vermemiştir.
Osmanlı Devleti'nde Telgraf
1847'de J.Lawrence Smith (Lorıns Smîth), Sultan Abdülmecit ve ileri gelenlere bir gösteri yapmıştır fakat bu girişim de, telgrafın transferini gündeme getirmemiş, telgrafın nasıl çalıştığının gösterildiği bir deneyden öteye gidememiştir.
9 Ağustos 1847'de Beylerbeyi Sarayı'nda Profesör Lawrence, Mors telgrafını Sultan Abdülmecit'e sundu. Sarayın bir odasından diğer odasına kurulan telgraf sistemi kullanılarak telgraf denemesi yapıldı. Bu denemede Abdülmecit, şu telgrafları çekti: "Fransız gemisi geldi mi? Avrupa'dan ne haber var? Bu denemenin başarılı olması üzerine Sultan Abdülmecit, Mors alfabesinin mucidi Samuel Morse'a (Samyul Mors) İftihar Nişanı verdi.
Osmanlı Devleti'nin telgraf teknolojisi ile tanışması, Kırım Savaşı (1854-1856) sırasında olmuştur. İngilizler bu savaş sırasında deniz altından bir hat çekip Londra ile Selimiye Kışlası arasında bir iletişim ağı kurmuş, 1855'te ise Fransızlar, telgraf hatları çekmek için Osmanlı Devleti'ne başvurmuşlardır.
Osmanlı Devleti İstanbul-Belgrat telgraf hattının inşa edilmesi projesini Fransızlara vermiştir. Osmanlı Devleti'nde bu projeyi değerlendirmek üzere 1854 yılında bir telgraf komisyonu oluşturulmuştur.
Telgraf, pek çok yönden Osmanlı yaşamını etkileyerek değiştirdi. İlk telgraf hattı, yabancı tüccar ve bankerlerin ihtiyaçlarının karşılanması için İstanbul'da kuruldu. Özellikle merkezî yönetim, telgrafı kendi gücünü pekiştirecek ve uzak illerde kontrollünü arttıracak bir araç olarak görüp destekledi.
Telgrafın başka bir kullanım alanı da ülkenin dört bir yanından gelen gökyüzü gözlemlerinin iletimi idi. Rasathane bulunan şehirlerden İstanbul'a her sabah gözlem raporları ulaştırılır, buradan Avrupa rasathanelerine bildirilirdi. Aynı şekilde telgraf hattıyla bağlı bulunduğu tüm Avrupa rasathaneleri de İstanbul'daki rasathaneye bilgi iletirdi. Ulaşım, taşımacılık ve ticaret büyük ölçüde deniz yollarına bağlı yürütüldüğü için bu gözlem raporlarının limanlara ulaştırılması çok önemliydi. 1871 yılında Telgraf Müdürlüğü, Posta Nezareti ile birleşerek Posta ve Telgraf Nezareti adını aldı.
Telgraf; Millî Mücadele ve Cumhuriyet Dönemi'nde önemli bir haberleşme aracı olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, Millî Mücadele sonrasında yabancı gazetecilerin "Savaşı nasıl kazandınız?" sorusuna "telgraf telleriyle" cevabını vermiştir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf