17 Ocak 2018, 04:23     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


GAP Nedir?

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Nisan 2014, 21:56

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

GAP, cumhuriyet tarihimizin en önemli ve en büyük projesidir. Bölgenin ve ülkemizin geleceğini şekillendiren bir çalışmadır. Bu gibi projeler sayesinde ülkemizin kalkınması sağlanacak ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşacağız.
GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı projelerindendir. GAP, yurdumuzda Fırat ve Dicle Irmaklarının çevresindeki 74.000 km2 lik düzlükleri kapsar. Genellikle platolarla kaplı olan bu alan, Türkiye topraklarının % 9’unu oluşturmaktadır.
Dicle ve Fırat Irmaklarından her yıl boşa akan sular, bu projede yer alan baraj setlerinin gerisinde birikecek. Baraj göllerinde biriken sudan elektrik enerjisi elde edilecek, baraj sularının bir bölümü ise tarım alanlarının sulanmasında kullanılacaktır. Bölge, bu proje sayesinde sanayi, ulaştırma, tarım, eğitim vb. birçok konuda kalkınmış olacak. Bu kalkınma, ülke ekonomisini olumlu etkileyecek. Suya kavuşan alanlar birer Çukurova’ya dönüşecektir. Bu bölgedeki insanlar daha mutlu ve huzurlu yaşayacaktır.
Mesajı Paylaş
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf