Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Eski Yapılar

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Nisan, 2014, 18:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Giza Piramitleri / MISIR
Mısır'da bulunan 100'den fazla piramit içinde en bilinenleri şüphesiz Giza Piramitleri'dir. Bunların içinde en büyüğü olan Keops, Dünya'nın 7 harikasından biri olarak kabul edilmiştir.
Piramidin M.Ö. 2500'lü yıllarda Mısır firavunu Khufu adına inşa edildiği düşünülmektedir.

Çin Seddi
Çin'in kuzeybatısı boyunca, savunma amaçlı yapılan Çin Seddi, UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunuyor. En son 2007 yılında, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.
M.Ö. 7. yüzyılda ilk duvarların yapımına başlanıyor. Daha sonra M.Ö 221 yılında daha önceki krallıkların yaptıkları duvarlar birleştirilerek uzatılıyor. Çin Seddi, M.S. 17. yüzyıla kadar uzatılmaya ve onarılmaya devam etti.

Chand Baori / HİNDİSTAN
Dünya'nın bilinen en ünlü basamaklı kuyusu olan Chand Baori, 9. yüzyılda inşa edilmiş. Yaklaşık 30 metre derinliğindeki bu ilginç mimari aşağıya doğru inen 3500 dar basamaktan oluşuyor.
1200 yıllık bir yapı olduğu tahmin edilen Chand Baori Muson Yağmurları sırasında tepesine kadar su doluyor. Yılın birçok mevsiminde yeraltı suyundan dolayı kurumayan kuyu Hindistan'da gezilebilecek en ilginç yerlerden biri.

Sultan Ahmet Camisi
Sultan 1. Ahmet tarafından 1616 yılında mimar Sedefkar Mehmet Ağa`ya Ayasofya`nın karşısında yaptırılan Sultanahmet Camii, kentin en çok turist çeken mekanları arasında ön sıralarda yer alıyor.
Osmanlı sultanları ve ailesi tarafından yaptırılan ve "Sultan camileri" anlamına gelen selatin camilerinin 6′ncısı olan Sultanahmet Camisi, İznik çinileriyle bezeli olduğu için Avrupalılar tarafından Mavi Cami - Blue Mosque olarak adlandırılıyor.
Sultanahmet Camii, aynı zamanda Türkiye’nin 6 minareli tek selatin camisi olma özelliğini de taşıyor. Selatin camii: Sultanlar adına inşa edilen cami demektir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf