Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


MUSTAFA KEMAL'E SUİKAST GİRİŞİMİ

Başlatan Sosyaldeyince, 24 Şubat, 2015, 16:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

24 Şubat, 2015, 16:21 Son düzenlenme: 31 Ocak, 2017, 13:03 Sosyaldeyince
MUSTAFA KEMAL'E SUİKAST GİRİŞİMİ
Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal egemenliğe dayalı yeni bir devleti kurmaya çalışması-na karşı olan saltanat ve hilafet yanlıları ile mandater politikaları savunanlar, Mustafa Kemal'e karşı Erzurum Kongresinden itibaren muhalefet başlatmışlardı.
Eski İttihat ve Terakki partililer taraftarları, M.Kemal’i ortadan kaldırırlarsa yeni rejimin sona ereceğine inanmışlardır. Bu nedenle M.Kemal’e İzmir’de bir suikast planlanmıştır.
Bu muhalif güçler saltanatın kaldırılmasını izleyen günlerde Mustafa Kemal Paşa'yı mil-letvekili seçilme hakkından yoksun bırakmak için milletvekili olma koşullarına, "Kurtuluş Savaşıyla belirlenen sınırları içerisinde doğmuş olma ve beş yıl sürekli olarak bir yere yer-leşme" şartını koydular. Mustafa Kemal'in doğduğu Selanik I. Balkan savaşında kaybedil-mişti. Ayrıca Kurtuluş Savaşı nedeniyle sürekli mücadele ettiğinden dolayı beş yıl bir yerde devamlı kalamamıştı. Mustafa Kemal kendisini tasfiyeye yönelik bu kanunun teklifini eleştirdi. Kamuoyu Mustafa Kemal'i destekledi. Bu tepkiler üzerine sorun çözümlenmişti.
Saltanatın ve hilafetin kaldırılışını bir türlü içine sindiremeyen Osmanlı döneminin partisi olan İttihat ve Terakki Fırkasından olanlar Mustafa Kemal'i öldürmek için İzmir'de bir suikast yapmayı planladılar.
16 Haziran 1926'da İzmir'e gelmesi beklenen trenin gelmemesi sonucu suikastçıları Sa-kız adasına kaçırmakla görevli olan Giritli Şevki durumu İzmir Valisine ihbar etmiş ve sui-kastçılar silahları ile birlikte yakalanmışlardır. Suikastın haber alınması üzerine suikastçılar yakalanmış ve suikastı planlayanlar İstiklâl Mahkemeleri tarafından cezalandırılmışlardır.
Mustafa Kemal’in tepkisi: "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyet Devleti ilelebet payidar kalacaktır."
   Bu suikast girişimi M. Kemal’in şahsında yeni rejime karşı yapılmış bir harekettir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf