Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Cezeri, Biruni, İbn-i Sina, Ali Kuşçu, Farabi, Katip Çelebi Poster Afiş

Başlatan yalandünya, 23 Şubat, 2020, 14:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yalandünya

Cezeri, Biruni, İbn-i Sina, Ali Kuşçu, Farabi, Katip Çelebi Poster Afiş
Cezeri, Biruni, İbnn-i Sina, Ali Kuşçu, Farabi, Katip Çelebi hakkında Eba Poster Afiş infografik.

Biruni
Doğum 973 - Ölüm 1048
973 yılında bugünün Özbekistan'ı sayılan Harezm'de doğdu. Genç yaşlarda Oklid geometrisi ve Batlamyus astronomisini öğrendi. Bilimsel çalışmalarına 17 yaşında başladı. Yunan felsefesini, Homer'm Ilyada ve Odyssey, Pla- to'nun Yasalar adlı eserlerini, inceledi. Aristo, Arşimet ve Demokrıtus'un çalışmalarına derin bir saygı duyuyordu.
El-Biruni, Güneşin hareketlerinden mevsimler-in tam olarak ne zaman başladığını ortaya koydu. Dünya boylamının genişliğinden daha uzun olduğunu ileri sürdü. Dünyanın çapını, bugünkü değere çok yakın olarak hesapladı.
Jeodezi (yerkürenin şeklini tespit ve yer¬yüzünü ölçme işlemlerini konu edinen bilim dalı) biliminin kurucusu oldu. Trigonometrik fonksiyonlarda yarıçapın birim olarak kullanıl-masını önerdi. Sekant, kosekant ve kotanjant fonksiyonlarını ilk kez El-Biruni tanımladı.
'Dünyanın döndüğü' fikrini Galıleo'dan 600 sene önce El-Biruni savundu. Yer çekimi kuramı üzerine ilk fikirleri ileri sürdü. Dünya dönüyorsa, ağaçlar ve taşların neden fırlamadığı sorusuna, merkezde bir çekicilik olduğu ve her şeyin dünyanın merkezine düştüğü ce- vabını verdi. Kuzey, Güney, Doğu ve Batının farklı noktalarda buluştuğunu; denizlerin ardında dünyanın doğusu ve batı kıyıları arasında bir karanın bulunduğunu (Bugünkü Amerika) öngördü.
...

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf