Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Bilginin Depolanması Poster Afiş

Başlatan TARIKHOCAM, 27 Nisan, 2020, 15:54

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TARIKHOCAM

Bilginin Depolanması Poster Afiş

Kağıt
MS 105 yılında kâğıdın icadı Çin'de gerçekleşti. Çin sarayında görevli Tsai Lun (Say Yun), kâğıdı bulan kişi kabul edillir. Tsai Lun dut ağacı kabuğu, ipek kırpıntıları, kenevir, paçavra ve eski balık ağlarını döverek hazırladığı sulu bir çözeltiyi bir eleğe döküp, suyun akıp gitmesiyle kalan lifli ince tabakayı kurutarak kâğıdı elde etti.

Matbaa
Matbaayı icat edenler Çinlilerdi. IX. yüzyılda, Çinliler, tüm sayfanın tahtadan kalıplarını çıkartıyorlardı. Daha sonraları, Çin alfabesinin harflerini ayrı bloklar hâlinde oyup, çıkararak belirli kalıplar elde ettiler ve kalıpları tekrar tekrar kullandılar. 1455'te ise Avrupa'da Gutenberg, harf kalıplarının basılacak metne göre dizildiği baskı yöntemini kullandı. Bu yöntemin bulunmasıyla kitaplar çok sayıda ve seri hâlde basılarak bilimsel fikirlerin çok daha hızlı yayılması sağlandı.

Bilgisayar
Bilgisayar, bilgi depolayan ve çok hızlı hesaplama yapan elektronik bir cihazdır. İlk bilgisayar olarak kabul edilen ENIAC, [Elektronik Numerical Integratar And Computer (Elektronik Sayısal Entegreli Hesaplayıcı)] 1945 yılında Amerika'da icat edildi. Bir oda büyüklüğündeki ENIAC, II. Dünya Savaşı sırasında bomba fırlatıcı ile atılan bombaların nereye düşeceğini hesaplamak için yapılmıştı.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf