Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

TÜRKLERDE ARMA Gönderen Konu: TÜRKLERDE ARMA  (Okunma sayısı 1808 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
TÜRKLERDE ARMA
TÜRKLERDE ARMA
« : 25 Eylül 2014, 13:20 »

osmanlı armasıTÜRKLERDE ARMA
Arma kelime anlamı olarak; bir otoriteyi veya bir sosyal statüyü ifade eden ve üzerinde yer aldığı nesneyi, taşıdığı fikir ve otoriteye bağımlı veya mensup kılan tanıtıcı şekil anlamına gelir.
Avrupa şövalyelerinin savaş sırasında tanınmak için, seçtikleri bazı şekilleri özellikle kalkanlarına ve diğer silâhlarına işletmelerinden dolayı, Latince'de "kalkan" ve "silâh, zırh, ordu" anlamlarını taşıyan arma, armorum kelimesi, Ortaçağ'dan itibaren bu tür alâmetlerin de adı haline gelmiştir. Daha sonraları kalkanlardaki bu şekiller şövalyelerin ahfadı tarafından asâletlerinin belirtisi olarak benimsenmiş ve ortaya çok çeşitli armalar çıkmıştır. Bugün bunları incelemek üzere heraldry adı verilen başlı başına bir araştırma dalı mevcuttur. Arma bazan tek şekil bazan da birkaç şeklin kompoze edilmesiyle ortaya çıkar ve her figür veya motifin ayrı ayrı, meydana getirdikleri bütünün de genel bir anlamı bulunur. Bütün dünyada görülebilen armaların kompozisyonlarında genellikle hayvan, hayali mitolojik hayvanlar, silâh, yıldız ve çiçek gibi motifler yer almaktadır.

Eski Türkler arma mahiyetindeki hayvan şekillerine ongun adını vermişlerdir. Attilâ'nın bayrağında bir kuş resminin bulunduğu Göktürk bayrağında ise bir kurt başının yer aldığı bilinmektedir. Türkler'de yırtıcı hayvanlar eskiden beri boyların sembolü olarak saygı görmüştür. Anadolu Selçukluları sikkeler, seramik ve çini eserlerle taş ve madenî süslemeler üzerinde arma olarak çift başlı kartal motifini kullanmışlardır. Bazen "es-sultân" ibaresiyle birlikte kullanılan, kanatları ve pençeleri iki yana açılmış çift başlı kartalın bir hâkimiyet sembolü olduğu anlaşılmaktadır. Osmanlılar'ın figürlü tasvirlere rağbet etmedikleri ilk dönemlerde devlet arması olarak sultanın tuğrası kullanılmıştır. Ancak orduda özellikle Yeniçeri ortalarında armalı flamaların yer aldığı ve her biri bir başka ortayı ifade etmek üzere kılıç, hilâl, fil ve ejder gibi figürlerin kullanıldığı bilinmektedir. Daha geç devirlerde ortaya çıkan devlet arması batılı bir anlayışla düzenlenmiş çok unsurlu ve simetrik bir kompozisyondur. Detaydaki bazı farklılıklarla uzun süre kullanılan bu armanın ana hatlarını, üstte bir daire içinde padişahın tuğrası ve onu alttan kavrayan içi kitâbeli bir hilâl, ortada bir rozet motifini çeviren on altı yıldızlı bir madalyon ve bunun iki yanında merkezden yanlara doğru açılan ayyıldızlı iki sancak ile arkalarından çıkarak yine yanlara doğru yayılan silâh, terazi ve kitap gibi sembolik değere sahip çeşitli eşya figürü oluşturmaktadır. Resmî devlet arması ve bir süs unsuru olarak bol miktarda kullanılan bu kompozisyon II. Mahmud devrinde bozulmaya başlamış ve II. Abdülhamid devrinde de orjinalliğini tamamen kaybetmiştir.Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/bilgi-kutusu/turklerde-arma-t2447.0.html

share button  


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

TÜRKLERDE ARMA
TÜRKLERDE ARMA
« : 25 Eylül 2014, 13:20 »
sosyaldeyince.net


xx
TÜRKLERDE ORDU

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
3018 Gösterim
Son İleti 09 Temmuz 2014, 14:59
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Eski Türklerde Düğün

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1679 Gösterim
Son İleti 19 Eylül 2014, 10:04
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Türklerde Atın Önemi

Başlatan Sosyaldeyince

1 Yanıt
1554 Gösterim
Son İleti 10 Ocak 2017, 11:20
Gönderen: sosyalci
xx
TÜRKLERDE DEMOKRASİ HAREKETLERİ

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
3707 Gösterim
Son İleti 25 Ağustos 2015, 10:50
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Türklerde Demokrasinin Gelişimi

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
7054 Gösterim
Son İleti 21 Ağustos 2014, 12:35
Gönderen: Sosyaldeyince