Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Coğrafi Keşiflerin Önemli Kaşifleri

Başlatan yasinanlan, 14 Ağustos, 2020, 16:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasinanlan

Coğrafi Keşiflerin Önemli Kâşifleri

Avrupa'nın XV ve XVI. yüzyıllarda yeni ticaret yolları bulmak, zenginleşmek ve Hristiyanlığı yaymak için başlattıkları coğrafi keşifler ve bu keşiflerde rol alan önemli kâşifler şunlardır:

Portekizli Bartolomeu Dias (Bartelmi Diyaz), Portekiz'den yola çıkıp, Afrika'nın güneyini dolaşarak 1488'de Ümit Burnu'nu buldu. Böylece Hindistan'a deniz yolu ile ulaşma imkânı elde edilmiş oldu.

Cenevizli Kristof Kolomb, 1492'de sürekli batıya giderek Hindistan'a ulaşacağı fikriyle yola çıktı. İki ay sonra Amerika'nın batısındaki Bahama Adaları'na ulaştı. Buranın Hindistan'ın batısı olduğunu sandı. Yeni bir kıta keşfettiğini anlamadı.

Vasco Da Gama (Vasko De Gama) 1497'de Portekiz'den yola çıkarak Bartolomeu Dias'ın yolunu takip etti. Önce Afrika'nın en güney kısmı olan Ümit Burnu'na geldi. Daha sonra kıtanın doğu kıyılarını takip etti ve Zanzibar Adası'na ulaştı. Oradan kendine yardım eden bir Arap sayesinde Hindistan'ın batı kıyısına ulaştı.

Kristof Kolomb'un ölümünden kısa bir süre sonra İtalyan gemici Amerigo Vespucci (Ameriko Vespuçi), Amerika'nın Hindistan değil yeni bir kıta olduğunu fark etti (1507). Bulduğu yeni kıtaya onun adı verildi.

Portekizli Magellan (Macellan) 1519 yılında Güney Amerika kıyılarını takip etti. Bugün kendi adı verilen Magellan Boğazı'nı geçip Büyük Okyanus'a ulaştı. Sonra Filipin Adaları'nda yerliler tarafından öldürüldü. Yola devam eden arkadaşı Del Kano, Hint Okyanusu ve Ümit Burnu'nu geçerek İspanya'ya geri döndü. Bu sefer sonucunda Dünya'nın yuvarlak olduğu da kanıtlanmış oldu.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf