Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


İpek Yolu

Başlatan Sosyaldeyince, 11 Eylül, 2014, 13:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

11 Eylül, 2014, 13:30 Son düzenlenme: 02 Mart, 2015, 09:44 Sosyaldeyince
Doğu ile batı medeniyetlerini kavuşturan önemli ticaret yolu İpek Yolu
Ticaret, dostluk, kültürel etkileşim, para ve siyasi nüfuz...

İpek Yoluİpek Yolu
Özellikle Roma'da ipek çok değerli bir maldı. Soylular, memurlar ve toprak sahipleri süs eşyalarına çok rağbet ediyorlardı. Roma senatosu MS 1. yüzyılda ipeğe karşı isteğin fazlalığından dolayı ipeğin erkekler tarafından kullanılmasını yasakladı.
Romalılar, ipeğin nasıl ve nerede üretildiğini bilmiyorlardı. Mallar belirli konaklama yerlerinde tüccarlar arasında el değiştirerek taşınırdı. İpek Yolu sayısız tehlikelerle doluydu. Acımasız eşkıyalar, yabani hayvanlar, kum çölleri ve saldırgan kabileler kervancılar için büyük bir tehlike oluşturuyordu. Kar fırtınaları, kervan yollarını kapatır, hayvanların ve insanların hastalanıp ölmelerine neden olurdu. Kervanlar yakıcı güneşten korunmak için geceleri yol alırlardı. Bazen 1000 deveye ulaşan kervanlar oluşurdu. Böylece soygunculara karşı güvenlik sağlanırdı. Bu ticaretten yalnız tüccarlar değil kervan yollarının geçtiği ülkeler ve yerleşim yerleri de kazanç sağlardı. İpek Yolu ticaretinin aksamaması herkesin çıkarına idi. Bu yol üzerinde egemenlik kuran devlet, siyasal ve ekonomik güç sağlamış oluyordu.
MÖ 60'ta İpek Yolu'nun denetimi Hunlardan Çinlilere geçti. Bilge Kağan Döneminde Kök Türkler ise Çin ile iyi ilişkiler içine girdiler. İpek Yolu ticaretini ele geçirmek için birçok savaş yapıldı.


İpek Yolu haritası üzerine tıklayarak haritayı büyük boy görebilirsiniz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf