17 Ocak 2018, 12:03     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


İletişimde Empati ve Beden Dili

Başlatan sosyalci, 29 Eylül 2016, 11:11

« önceki - sonraki »

sosyalci

İletişimde Empati ve Beden Dili
İletişimde Empati
- Sen benim yerimde olsaydın ne yapardın?
- Kendini bir de onun yerine koy bakalım.
Başkalarıyla konuşmalarımız sırasında her birimiz böyle cümleler kullanmış ya da işitmişizdir. Bu tür  sözlerle  sağlıklı iletişim kurabilmek için insanın kendini karşısındakinin yerine koyması gerektiğini an tatmak isteriz. İşte, bir kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak o kişinin duygu ve düşüncelerini anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesine empati denir.
Empatinin yukarıdaki tanımı şu üç temel öğeden oluşmaktadır:   
a) Empati kuracak kişi, kendisini karşısındakinin yerine koymalıdır.
b) Empati kuracak kişi, karşısındakinin duygularını ve düşüncelerini anlamalıdır.
c) Empati kuracak kişi, karşısındakini anladığını söz ve davranışlarıyla göstermelidir.

İletişimde Beden Dili
İnsanlar yalnız konuşarak iletişim kurmazlar. Konuşma veya yazı olmadan da birbirlerine birtakım mesajlar iletirler. Sözsüz iletişim veya beden dili olarak adlandırılan bu iletişim şeklinde insanların ne söyledikleri değil, ne yaptıkları önemlidir.
Yüz ifademiz, el ve vücut hareketlerimiz, göz temasımız, sözsüz iletişimde önemli yer tutar. Yandaki resimlerde de gördüğünüz gibi yüz ifadelerimizle neşe, hüzün, kırgınlık, öfke, şaşkınlık, mutluluk gibi birçok duyguyu yansıtabiliriz.
Sözsüz iletişim yollarından biri de bedensel temastır. Bu anlamda eller, kişinin kendisini anlatmasında en etkili organlardır. El hareketleri, konuşmaya vurgu katarak anlatılanların duygu yönünü ortaya koyar. Bazı mesajlar ise doğrudan eller aracılığıyla verilir. Örneğin; tokalaşırken karşısındakinin elini avuçları içine alan biri ona "Senin dostluğun benim için çok önem taşıyor." mesajını iletir. Buna karşılık tokalaşırken karşıdakinin elini hafifçe sıkmak ona "değer vermemek" olarak anlaşılabilir.
İnsanlar, mekânı kullanarak da iletişimde bulunurlar. Başka insanlara olan uzaklığımızı ayarlayarak, on tara uzak ya da yakın durarak birtakım mesajlar iletiriz. Sevdiğimiz insanlara yakın durmayı tercih ederken sevmediklerimizle aramızda mesafe bırakırız. Hiç tanımadığımız insanlara ise daha da uzak dururuz.
Mesajı Paylaşsite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf