17 Ocak 2018, 04:21     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


Haritalar Ne İşe Yarar?

Başlatan Sosyaldeyince, 19 Temmuz 2014, 15:15

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

Haritalar Ne İşe Yarar?
Dünya’mızın tamamının veya bir bölümünün kuşbakışı görünümünün belirli bir oranda küçülterek düzleme aktarılmasına harita denir.


Buna göre elimizdeki bir çizimin harita olarak değerlendirilebilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekir. Bunlar;

a. Kuşbakışı görünüm sağlanmalıdır. Yani çizeceğimiz yeri tam tepeden görmeliyiz. Bir uçak, balon veya uydu yardımıyla bu görünümü sağlayabiliriz.

b. Çizmek istediğimiz yer şeklini, çizeceğimiz düzleme sığdıracak oranda küçültmemiz gerekmektedir. Ölçek yardımıyla bunu yapabiliriz.

c. En sonunda elde ettiğimiz görüntüyü bir düzlem üzerine çizeriz. Ancak gerçekteki alan ile düzlemdeki alan arasında farklar meydana gelir.

Haritalara baktığımız zaman aynı yerlerin farklı ebatlarda çizildiğini görmekteyiz. Örneğin; Ders kitabımızın bir sayfasına dünyayı sığdırabilirken bazen koca bir duvarda sadece Türkiye’nin hatta bulunduğumuz ilin haritasının sığdırıldığını görebiliriz.
Bu yüzden yerşekillerinin istediğimiz oranda küçülterek düzleme aktarılması gerekir. Haritalardaki bu küçültme oranına ölçek denir. Ölçek küçüldükçe gösterilecek alanın oranı büyür ama daha az ayrıntı gösterir. Büyük ölçekli haritalar, alanı daha ayrıntılı gösterir ama sadece küçük bir alanı kapsar.
Mesajı Paylaş
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf