17 Ocak 2018, 04:22     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


Coğrafi Konumun Önemi

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Nisan 2015, 12:18

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

Coğrafi Konumun Önemi
Coğrafi konum, ülkelerin Dünya üzerindeki siyasi, ekonomik ve sosyal yapılarını belirlemede önemli bir etkendir. Örneğin önemli ticaret yolları üzerinde bulunan, denizlere kıyısı olan ve uygun iklime sahip ülkelerin konumu ekonomik gelişmelerini olumlu yönde etkilemektedir. Buralarda nüfus yoğunluğu fazladır. Coğrafi konum, yalnızca iklim, bitki örtüsü, su kaynakları, toprak tipleri gibi fiziki koşulları belirlemek veya etkilemekle kalmaz.
Coğrafi Konumun Önemi

Aynı zamanda ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını, stratejik önemini, dışarıdan gelecek tehlikelere karşı savunmasını diğer ülkelerle olan siyasi ilişkilerini belirlemede de önemli rol oynar. Örneğin; Türkiye’nin konumu ülkemize sosyal ve ekonomik bakımdan önemli bir avantaj sağlamaktadır. Türkiye’nin İstanbul ve Çanakkale boğazlarına hâkim bir konumda olması da yurdumuza bölgesinde büyük bir stratejik üstünlük sağlamaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti toprakları, dünya petrol rezervlerinin yarıdan çoğuna sahip olan Orta Doğu ülkeleriyle bu yataklarda üretilen petrole ihtiyacı olan sanayileşmiş Avrupa ülkeleri arasındadır. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin, açık denizlere ve okyanuslara açılabilmesi ancak Çanakkale ve İstanbul boğazları sayesinde mümkündür. Türkiye çok çeşitli siyasal, ekonomik ve askerî çıkarların çatıştığı bu bölgelerin ortasında, onları birbirine bağlayan kara, deniz ve hava yolları üzerindedir. Ayrıca zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahiptir. Aynı anda dört mevsimin yaşandığı yurdumuz, tarım ürünleri bakımından da zengindir. Genç ve dinamik bir nüfusun olması nedeniyle önemli bir iş gücüne sahiptir. Bu durum, ülkemizin ekonomik önemini artırmaktadır.
İşte Atatürk, dünyanın siyasal ve stratejik bakımından çok kritik bir bölgesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni her yönden güçlü ve daha büyük bir ulusal devlet hâline getirmek istemiştir. Aynı zamanda bu sayede bölgede ve dünyada, Türkiye’nin güvenilir bir istikrar unsuru olmasını amaçlamış ve bunu başarmıştır.
Atatürk’ün en büyük başarılarından biri de Türkiye coğrafi konumunun gereklerini en doğru şekilde görmüş, değerlendirmiş ve Türk siyasetini buna göre yönlendirmiş olmasıdır. Bu siyasetin özünü "Yurtta barış, dünyada barış!" ilkesi oluşturur.
Mesajı Paylaş
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf