Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Coğrafi Konumun Önemi Gönderen Konu: Coğrafi Konumun Önemi  (Okunma sayısı 2315 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Coğrafi Konumun Önemi
Coğrafi Konumun Önemi
« : 25 Nisan 2015, 12:18 »
Coğrafi Konumun Önemi
Coğrafi konum, ülkelerin Dünya üzerindeki siyasi, ekonomik ve sosyal yapılarını belirlemede önemli bir etkendir. Örneğin önemli ticaret yolları üzerinde bulunan, denizlere kıyısı olan ve uygun iklime sahip ülkelerin konumu ekonomik gelişmelerini olumlu yönde etkilemektedir. Buralarda nüfus yoğunluğu fazladır. Coğrafi konum, yalnızca iklim, bitki örtüsü, su kaynakları, toprak tipleri gibi fiziki koşulları belirlemek veya etkilemekle kalmaz.
Coğrafi Konumun ÖnemiAynı zamanda ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını, stratejik önemini, dışarıdan gelecek tehlikelere karşı savunmasını diğer ülkelerle olan siyasi ilişkilerini belirlemede de önemli rol oynar. Örneğin; Türkiye’nin konumu ülkemize sosyal ve ekonomik bakımdan önemli bir avantaj sağlamaktadır. Türkiye’nin İstanbul ve Çanakkale boğazlarına hâkim bir konumda olması da yurdumuza bölgesinde büyük bir stratejik üstünlük sağlamaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti toprakları, dünya petrol rezervlerinin yarıdan çoğuna sahip olan Orta Doğu ülkeleriyle bu yataklarda üretilen petrole ihtiyacı olan sanayileşmiş Avrupa ülkeleri arasındadır. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin, açık denizlere ve okyanuslara açılabilmesi ancak Çanakkale ve İstanbul boğazları sayesinde mümkündür. Türkiye çok çeşitli siyasal, ekonomik ve askerî çıkarların çatıştığı bu bölgelerin ortasında, onları birbirine bağlayan kara, deniz ve hava yolları üzerindedir. Ayrıca zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahiptir. Aynı anda dört mevsimin yaşandığı yurdumuz, tarım ürünleri bakımından da zengindir. Genç ve dinamik bir nüfusun olması nedeniyle önemli bir iş gücüne sahiptir. Bu durum, ülkemizin ekonomik önemini artırmaktadır.
İşte Atatürk, dünyanın siyasal ve stratejik bakımından çok kritik bir bölgesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni her yönden güçlü ve daha büyük bir ulusal devlet hâline getirmek istemiştir. Aynı zamanda bu sayede bölgede ve dünyada, Türkiye’nin güvenilir bir istikrar unsuru olmasını amaçlamış ve bunu başarmıştır.
Atatürk’ün en büyük başarılarından biri de Türkiye coğrafi konumunun gereklerini en doğru şekilde görmüş, değerlendirmiş ve Türk siyasetini buna göre yönlendirmiş olmasıdır. Bu siyasetin özünü "Yurtta barış, dünyada barış!" ilkesi oluşturur.


Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/bilgi-kutusu/cografi-konumun-onemi-t3195.0.html

share button  


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Coğrafi Konumun Önemi
Coğrafi Konumun Önemi
« : 25 Nisan 2015, 12:18 »
sosyaldeyince.net


xx
Toprağın Önemi

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1019 Gösterim
Son İleti 09 Ekim 2016, 19:26
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Türklerde Atın Önemi

Başlatan Sosyaldeyince

1 Yanıt
1554 Gösterim
Son İleti 10 Ocak 2017, 11:20
Gönderen: sosyalci
xx
Sosyal Bilgilerin Önemi

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
3678 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2014, 11:40
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Gümrü Antlaşmasının Türk Tarihi Açısından Önemi

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1674 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2014, 19:34
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
Coğrafi Konum Etkinliği

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1485 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2015, 20:15
Gönderen: Sosyaldeyince