Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


BÖLGELERİMİZİN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Kasım, 2014, 15:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

30 Kasım, 2014, 15:34 Son düzenlenme: 03 Ocak, 2016, 20:55 Sosyaldeyince
BÖLGELERİMİZİN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

MARMARA BÖLGESİ
Doğal güzellikleri ve tarihî eserleri ile İstanbul, Bursa, Marmara Denizi kıyıları önemli turistik merkezlerdir. Deniz kıyılarında yaz turizmi gelişmiştir. Uludağ, yalnızca bölgenin değil, ülkemizin de en önemli kış turizmi alanıdır. Marmara Bölgesi, turizmden en çok gelir elde eden bölgedir. Bölgenin önemli turistik yerleri: Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Galata Kulesi, Selimiye Camii, Ulu Cami, Uludağ, İznik, Adalar, Çanakkale ve İstanbul Boğazları vb.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Bölgenin önemli turistik yerleri; Peribacaları, Ihlara vadisi, Kapadokya'dır. Konya'daki Selçuklu eserleri, Mevlana Türbesi ve çeşitli yerlerdeki antik Hitit kentleri önemli turistik değerlerdir. Bölgede özellikle Ankara'da bulunan Anıtkabir, Etnografya müzesi insanların en sık uğradıkları yerler arasında yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi'nde, Boğazköy Alacahöyük Millî Parkı, Göreme Tarihî Millî Parkı gibi tarihî ve doğal yönden korumaya alınmış turizm alanları da bulunmaktadır. Bölgede sağlık turizmi de gelişmiştir. Özellikle Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde, Kayseri illerinde kaplıcalar bulunmaktadır. Bölgedeki Erciyes ve Elmadağ kayak turizmi açısından gelişmiş yerlerdir.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Doğu Anadolu'da bulunan, Ağrı Dağı, Van Gölü, Nemrut Dağı, Süphan Dağları, Mercan Vadisi Millî Parkı turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerdir. Bölgede dağcılık ve kış sporları için çok uygundur. Palandöken Dağları'nda, Bingöl'de ve Sarıkamış'ta kış sporları tesisleri bulunmaktadır. Doğubeyazıt yakınlarındaki İshak Paşa Sarayı da önemli turizm alanlarından birisidir.

EGE BÖLGESİ
Marmara Bölgesi'nden sonra turizmin en fazla geliştiği bölgemizdir.
En fazla gelişen turizm etkinliği deniz turizmidir. Ayrıca tarihî eserler bakımından da zengindir. Efes, Meryemana, Bergama, Bodrum, Milet bölgedeki başlıca antik kentlerdir. Pamukkale travertenleri bu bölgededir.

KARADENİZ BÖLGESİ
Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyellerinin başında doğal güzellikler gelir. Karadeniz kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir. Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir. Bolu Kartalkaya'da ve Ilgaz Dağları'nda kış turizmi yaygındır. Abant Gölü ile Yedigöller çevresindeki sayfiye yerleri, Trabzon (Sümela Manastırı) ve Amasya'da (Kral mezarları), Karabük ilindeki Safranbolu evleri Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyellerini oluşturur. Çoruh nehrinde rafting yapılmaktadır. Her mevsim yağışlı olmasından dolayı deniz turizmi gelişmemiştir.

AKDENİZ BÖLGESİ
Bölge turizmden elde edilen gelirler bakımından 3. sıradadır. Aspendos Tiyatrosu, İnsuyu mağarası, Damlataş mağarası, Karain mağarası, Düden, Manavgat Kurşunlu ve Tarsus şelaleleri, Cennet ve Cehennem mağarası bölgede yer alır. Ayrıca yazın erken başlaması deniz turizminin de erken başlamasına ve gelişmesine neden olmuştur. Bütün Akdeniz kıyılan boyunca turistik tesisler kurutmuştur ve kurulmaktadır.

GÜNEYDOĞU BÖLGESİ
Çok eski bir yerleşim bölgesidir. Bölgedeki Nemrut Dağı, Mardin Evleri, ve Urfa'daki Balıklı Göl başlıca turizm merkezleridir.share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf