16 Ocak 2018, 16:29     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


Başkent Ankara'nın Eski Fotoğrafları (1930-1960 Arası)

Başlatan sosyalfun, 29 Aralık 2016, 11:49

« önceki - sonraki »

sosyalfun

Başkent Ankara'nın Eski Fotoğrafları (1930-1960 Arası)
Alttaki ekte 42 adet Ankara'ya ait eski fotoğraf bulunmaktadır.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Arşivinden 1930-1960 Ankara Fotoğrafları

Ankara Nasıl Başkent Oldu?
Lozan Barış Antlaşması'nın onaylanmasının ardından işgal kuvvetlerinin İstanbul'dan çekilmesi üzerine hükûmet merkezinin Ankara'dan İstanbul'a taşınması gündeme geldi.

Yeni başkentin neresi olacağı tartışmaları basında da önemli yer tuttu. Bazı gazetelerde deniz kıyısında bulunması ve tarihi nedeniyle İstanbul'un başkent olarak kalması yönünde yazılar yayımlanıyordu. Ankara ise aynı çevreler tarafından içme suyu ve yol sıkıntısı çeken, dış dünyaya kapalı, yeterli konutu ve resmî dairesi bulunmayan, yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk bir şehir olarak görülüyordu. İstanbul'da temsilciliği bulunan yabancı devletler de başkentin Ankara olarak belirlenmesine karşı çıkıyor ve böyle bir durumda büyükelçiliklerini Ankara'ya taşımayacaklarını söylüyorlardı.
Bu ortamda yeni Türk devletinin başkentinin neresi olacağı sorunu içte ve dışta kararsızlıklar ortaya çıkarıyordu. O hâlde başkent sorununu bir yasa ile çözümlemek ve bu kargaşaya bir son vermek gerekiyordu.
Mustafa Kemal'e göre devletimizin yönetim merkezi, millî iradenin temsil edildiği TBMM'ye ev sahipliği yapan Ankara olmalıydı. Mustafa Kemal, bu kararını verirken Ankara'nın pek çok özelliğini göz önünde bulundurmuştu.
Bunların başında, Ankara'nın coğrafi konumu nedeniyle yabancı saldırılarının uzağında ve savunulması kolay bir şehir olması gelmekteydi. Bu durumun önemi deniz kıyısında bulunan İstanbul'un Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan hemen sonra işgal edilmesiyle de anlaşılmıştı. Mustafa Kemal "Bir geminin topunun telaşına düşecek yerde hükûmet merkezi olamaz." sözüyle İstanbul"un başkent olarak kalmasının sakıncasını vurgulamıştı. O, kararını verirken Ankara'nın ülkedeki diğer önemli merkezlerle demir yolu, kara yolu ve telgraf bağlantısının bulunmasını da dikkate almıştı.
Ankara'nın başkent olarak kabul görmesinin önemli nedenleri arasında şehrin Millî Mücadele sırasındaki rolünü de saymak gerekir. Ali Fuat Paşa'nın komuta ettiği 20. Kolordunun bulunduğu Ankara, Millî Mücadele günlerinin en güvenilir merkezlerinden biri olmuştur. Ankara
Ankara, Mustafa Kemal'in gelişi ve TBMM'yi burada açmasıyla birlikte tarihsel sürecin doğal bir sonucu olarak ülkemizin fiilî başkenti hâline gelmişti. Millî Mücadele'nin sonuna kadar devam eden bu durum İsmet Paşa ve arkadaşları tarafından hazırlanan kanun teklifinin 13 Ekim 1923'te yasalaşmasıyla resmiyet kazandı. "Türkiye Devleti'nin idare merkezi Ankara şehridir." şeklindeki bu kanun maddesinin TBMM'de kabulünden sonra Anayasa'mıza eklenen bir madde ile başkentimizin Ankara olduğu ilan edildi. Bu madde daha sonraki yıllarda kabul edilen Anayasalarımızda da korundu ve süreklilik göstererek günümüze kadar geldi.
Mesajı Paylaşsite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf