Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Okul Panosu İçin 23 Nisan Resimleri

Başlatan Sosyaldeyince, 18 Nisan, 2015, 14:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

18 Nisan, 2015, 14:33 Son düzenlenme: 18 Nisan, 2015, 14:34 Sosyaldeyince
Okul Panosu İçin 23 Nisan Resimleri
İstanbul'un işgalinden sonra, Ankara’da bir meclisin toplanması kararlaştırıldı.
Türkiye Büyük millet Meclisi'nin toplanması için, yapılan hazırlıklarla bizzat halk meşgul olmuştu. Hatta Ankaralılar kucaklarında taşıdıkları kiremitlerle binanın üstünü örtmüşler, toplantı salonuna okullardan getirdikleri sıraları yerleştirmişlerdi. Diğer taraftan Meclisin açılış günü, düşman işgali altında bulunmayan kısımlarda büyük ölçüde milli ve dini törenler yapılması kararlaştırılmıştı.

23 Nisan 1920 TBMM Açıldı
23 Nisan 1920 Cuma günü, başlarında Mustafa Kemal olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri Meclis binasına gelmiş, orada vatan ve milletin selameti ve bağımsızlığı için dua edilmişti. Meclisin en yaşlı üyesi olan Sinop Mebusu Şerif Bey Meclisi Başkanlığına getirilmiş, böylece Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak vazifesine başlamıştı.
Meclis çoğunlukla Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Mustafa Kemal'i seçti. Mustafa Kemal'in Başkanlığında ilk Bakanlar Kurulu kuruldu. Bu hükümete; Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti denildi.
Hükümet kurulduktan sonra Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğunu bütün yabancı devletler Dışişleri Bakanlıklarına bildirdi.
Meclisin açılmasının ardından ilk Anayasa 20 Ocak 1921'de kabul edildi.
İlk Anayasa'da egemenlik hakları kayıtsız şartsız Büyük Millet Meclisi'ne bırakılmıştır. Hilafet ve saltanat hakkında kesin bir hüküm yoktu. Çünkü henüz kurulmuş olan Büyük Millet Meclisi'nin rejim değişikliği yapması için müsait zamanı beklemesi gerekiyordu. Kurulan yeni Türk Devleti'nin dünyaya tanıtılması için her şeyden evvel vatanın düşman istilasından kurtarılması icap ediyordu.
Büyük Millet Meclisi mahrumiyetler içinde açıldı ve yine mahrumiyetler içinde çalıştı. Birçok bakanlar gaz sandıklarını masa olarak kullanıyorlardı. Taşıma araçları ilkel ve azdı. Bütün bu mahrumiyetler, milli iradeyi asla söndüremedi. Kanaatkar, feragat sahibi Türk Milleti, kahraman bir milletin, kahraman evlatları olduklarını dünyaya bir defa daha göstermek zorunluluğunu anlamıştı.

alttaki eki indirerek resimlere ulaşabilirsiniz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf