Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Cumhuriyet Bayramı

Başlatan Sosyaldeyince, 29 Ekim, 2014, 23:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Bugün Türk milletinin bağımsız yaşama iradesi ve vatan sevgisi ile yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasının ardından kurulan ve Ulu Önderimiz ATATÜRK'ün "En büyük eserimdir." dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin 91'inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve sevincini yaşıyoruz.
Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türk milleti tarihte eşi benzeri görülmemiş bir mücadeleye girişmiş ve 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan mücadele 29 Ekim 1923 günü büyük bir zaferle son bulmuştur.
"Ya istiklal, ya ölüm" düşüncesiyle yola çıkan Türk milleti kendine zincir vurmak isteyen çılgınları birer birer dize getirmiş ve 91 yıl önce var olan ve ebediyete kadar da var olacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Başka milletlerin esareti altına girmektense vatanı uğrunda ölmeyi tercih eden Türk milleti bugünlere hiç de kolay gelmedi. Birinci Dünya Savaşı sonrası ülkenin her yeri düşmanlar tarafından işgal edilmeye başlanmış ve Türk milletinin geleceği işgalci devletlerin vicdanına bırakılmıştı. Bu duruma kayıtsız kalamayan Türk milleti, Atatürk'ün sesine kulak vererek elinde ne var ne yok birleştirdi. Tüm dünyaya örnek olacak büyük bir yardımlaşma örneği gösterdi. Amaç; ne olursa olsun, sonunda ölüm bile olsa vatanın düşman elinden kurtarılmasıydı.
Yurdun dört bir tarafında başlatılan bu ölüm kalım mücadelesi sonunda zafere ulaşan Türk milleti, sonunda yeni devletini kurmuş ve bağımsızlığına kavuşmuştu. Türk insanının bu şanlı ve onurlu mücadelesi pek çok millete örnek olmuş ve Türk milletini örnek alan milletler bağımsızlıklarını kazanmak için kendi mücadelelerine girişmiştir.
Kurtuluş Savaşı'ndan sonra sıra, devletin yönetim şeklini değiştirmeye gelmişti. Özgürlük, eşitlik, adalet, halkın egemenliği, demokrasi denen cumhuriyet, 29 Ekim 1923'te ilan edilmiştir. Artık halkımız da yönetime katılma fırsatı bulmuş, kendi geleceği hakkında söz sahibi olmuştur. Bu nedenle kendi geleceğimiz için, yarınlarımız için cumhuriyete sahip çıkmak hepimizin görevidir.
Sözlerime son vermeden önce, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bayramımız kutlu olsun.

Sosyaldeyince.com


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf