Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Atamızı Saygıyla Anıyoruz...

Başlatan Sosyaldeyince, 10 Kasım, 2014, 01:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

10 Kasım, 2014, 01:21 Son düzenlenme: 10 Kasım, 2014, 01:25 Sosyaldeyince
Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.
1881 yılında Selanik’te başlayan, vatan, millet ve bayrak uğrunda geçen bir ömür... Kendini ölümüne bu ülke, bu topraklar için adamış bir insan.
Mustafa Kemal Atatürk daha çocukluk yıllarından itibaren askerliğe gönül vermişti. İlkokuldan sonra gittiği ortaokulda fazla durmayarak askeri okula kaydını yaptırdı ve böylece Mustafa Kemal’in uzun yıllar sürecek olan askerlik hayatı başlamıştır.. 1905’te Harp Akademisini bitirerek Kurmay Yüzbaşı olarak orduya katıldı. Amacı yıkılan bir devletin ardından Türk milletine yakışan çağdaş, uygar bir devlet kurmaktı. Türk halkına Kurtuluş mücadelesinde dehası ve yeteneği ile önderlik etti.
Türk halkının Kurtuluş Mücadelesinde zekasını, bilgisini, becerisini kullanarak hayatını Türk milletine adamıştır. Türk milletini esaretten kurtararak hür bir şekilde yaşamasını sağlamıştır. Duyduğu vatan ve millet sevgisi onun sonsuz ilham kaynağıydı. Yaptığı bütün çalışmalarda aklın ve mantığın üstünlüğüne inanıyordu.
O yalnızca bir asker değildi. Gerektiğinde ülkenin yöneticisi, bir devlet adamı, gerektiğinde Türk milletine yol gösteren bir eğitimciydi.
Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra daha büyük bir mücadele başladı. Bu mücadele, Türkiye’nin çağdaş, uygar milletler seviyesinin üzerine çıkma çabasıydı. Atatürk bu mücadelede de büyük bir direnç ve kararlılık göstermiştir. Türk milletiyle başlatılan askeri, siyasi, idari, ekonomik ve kültürel çalışmalar bir bir yapılmıştır. Türkiye az zamanda büyük ve mühim işler yapmıştır. Atatürk yaratıcı bir düşünceye sahip, bilime önem veren, yenilikçi, yardımsever, ileriyi gören, fikirlerinde kararlı, açık sözlü, hoşgörülü bir insandı.
10 Kasım 1938’de aramızdan ayrılan Ulu önder, Mustafa Kemal Atatürk’ü ayrıca vatan uğrunda canlarını veren aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

                                                                                                                        Sosyaldeyince.com


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf