Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


19 Mayıs 1919

Başlatan Sosyaldeyince, 20 Mayıs, 2014, 14:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

19 Mayıs 1919 Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş mücadelemizin başladığı gündür.
16 Mayıs 1919'da İstanbul'dan Bandırma vapuruyla Samsun'a hareket eden Mustafa Kemal'in tek düşüncesi "Ya istiklal ya Ölüm"dü.
19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Samsun'da başlayan, milletin azmi, kararlılığı, cesareti ve vatanseverliğiyle birleşerek zafere ulaşan Kurtuluş Savaşı'mız 9 Eylül 1922'de düşmanın İzmir'den denize dökülmesiyle son bulmuştur. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.
Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.
Sevgili gençler,
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.
Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.
Atatürk'ün dediği gibi; "Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur"
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Bayramınız kutlu olsun..

 

Sosyaldeyince.com


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesiramazan100

teşekkürler.. güzel bir yazı

site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf