Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

MAZLUM MİLLETLER ve ATATÜRK SUNU SLAYT

Başlatan büyükadam, 26 Mayıs, 2019, 17:04

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

büyükadam

MAZLUM MİLLETLER ve ATATÜRK SUNU SLAYT

MAZLUM MİLLETLER KİMLERE DENİR ?

Gelişmiş ülkeler tarafından yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülmüş, bağımsızlığını yitirmiş ve geri kalmış ülkelerin halklarına mazlum milletler denir.

Gelişmiş ülkeler tarafından yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülmüş, bağımsızlığını yitirmiş ve geri kalmış ülkelerin halklarına mazlum milletler denir. Güçlünün güçsüzü ezmesi, güçlü devletlerin güçsüz devletleri sömürmesi; uluslararasında barışı bozan, savaşları körükleyen etkenlerin başında gelir.
Yeryüzünün en güçlü sömürgeci güçlerine karşı ulusal bir savaştan başarıyla çıkan Atatürk, doğal olarak sömürünün ve sömürgeciliğin en büyük düşmanıydı. Mustafa Kemal, yalnız kendi toplumunun değil, tüm mazlum ulusların sömürüden kurtarılmasını istediğini ve bunu evrensel barışın ön koşulu olarak kabul ettiğini şu sözleriyle belirtmiştir:

   "Milletleri yönetenler, doğal olarak öncelikle, kendi milletinin varlığı ve mutluluğunun temsilcisi olmak isterler. Fakat aynı zamanda bütün milletler için aynı şeyi istemek lazımdır."

Atatürk, sömürgeciliğe karşı Kurtuluş Savaşı'nı gerçekleştirip yaptığı inkılaplarla milletinin kaderini değiştirirken kendi döneminde ve sonrasında geri kalmış, sömürge durumundaki milletlere örnek olmuştur.
Atatürk, Türk milletinin giriştiği mücadelenin yalnız kendisi için olmadığını "bütün mazlum milletlerin" davası olduğunu şu sözlerle belirtiyordu:

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf