Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası Konu Özeti

Başlatan alihocam1974, 05 Ekim, 2018, 17:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alihocam1974

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası Konu Özeti

Lozan Barışından Sonra Siyaset Yoluyla Çözümlenen Sorunlar
1- Yabancı Okullar Sorunu (1925)
   Lozan Antlaşması'na göre, Türkiye'de yabancı okullar Türk yasalarına ve diğer okulların bağlı bulunduğu tüzük ve yönetmelik hükümlerine uyacaktı.
1925 yılında çıkarılan yasa ile;
- Yabancı okullarda Türk dili, Türk Tarihi ve Coğrafya dersleri ile Yurttaşlık Bilgisi Türk öğretmenleri tarafından okutulacak
- Yabancı okullar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olacaklar ve Türk müfettişler taralından denetleneceklerdi.
   Türkiye'deki bazı yabancı okulların temsilcileri bu esaslara uymak istemediler, elçilikleri vasıtasıyla devletlerini işe karıştırmak istediler. Türk Hükümeti bunu bir iç sorun sayarak görüşme konusu yapmayı reddetti. Bu esaslara uymayan okullar kapatıldı, uyanlar eğitimlerini devam ettirdiler.

2- Irak Sınırı ve Musul Sorunu (5 Haziran 1926)
   Lozan barış görüşmelerinde Musul konusunda bir anlaşma sağlanamadı, Irak ile olan sınır çizilemedi. Lozan Antlaşması'na göre Musul sorunu, Türkiye ile İngiltere arasında yapılacak ikili görüşmelerle çözüme kavuşturulacaktı. Konu İngiltere ile aramızda 1924 yılında İstanbul'da ele alındı. İngiltere, Musul'un Irak'a ait olduğunu savundu. Çünkü Irak İngiltere'nin sömürgesiydi. İngiltere Musul bölgesindeki zengin petrol yataklarını istiyordu. Görüşmelerden sonuç alınamayınca konu Milletler Cemiyeti'ne götürüldü. Milletler Cemiyeti, Musul'un Irak'a ait olduğuna karar verdi. Ancak Türk Hükümeti Milletler Cemiyeti'nin karannı kabul etmedi.
    Bu arada İngilizler, Türkiye-Irak sınırında bazı karışıklıklar ortaya çıkardılar. Şeyh Sait Ayaklanması'nın çıkmasında etkili oldular. Böylece Musul konusunda çıkabilecek bir savaşta Türkiye'yi güçsüz bırakmayı amaçladılar. Türkiye bu yıllarda Şeyh Sait Ayaklanması ve bazı iç sorunlarla uğraştığı için Musul sorunuyla yeterince ilgilenememiştir.
    5 Haziran 1926'da İngiltere ve TBMM arasında Ankara Antlaşması imzalandı. Buna göre;
-   Musul, İngiltere'nin mandası olan Irak'a bırakıldı.
-   Irak elde ettiği petrol gelirinin %10'unu 25 yıllık bir süre için Türkiye'ye verecekti (ancak Türkiye bu hakkından para karşılığı vazgeçmiştir).
-   Günümüzdeki Türkiye-Irak sınırı belirlendi.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf