Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Atatürk’ün Eğitime Verdiği Önem Sunu Slayt

Başlatan bedricankoç, 29 Mart, 2018, 15:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedricankoç

Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem Sunu
Atatürk'ün Eğitim Hakkındaki Sözleri
Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önemler
Atatürk İçin Eğitime Verdiği Önem Hakkında Yazılar

Atatürk Eğitimi Çok Seven Ve Önemini En İyi Şekilde Bilen Bir Kişiydi Bu Doğduğu Kent Selanik'te Eğitim Durumu Sayesinde Eğitime Önem Veren Bir BAŞÖĞRETMEN'dir.
Latin Alfabesini Bizzat Kendisi Halka Göstermeye Çalışmıştır.Çok Yönlülüğün Göstergesidir.Atatürk Hem İyi Bir Cumhurbaşkanı Ve İyi Bir Öğretmendir.

Atatürk'ün eğitime ilgi göstermesinin iki temel nedeni; eğitimin kalkınma hareketindeki yeri ve cumhuriyeti koruyacak yeni nesilleri yetiştirme gereğiydi.

Daha Millî Mücadele devam ederken, Sakarya Meydan Muharebesi'nin en kritik günlerinde Maarif Kongresi'nin toplayan Atatürk, zaferden sonra da eğitimin yaygınlaşması için inkılâplar yapmıştır.
Atatürk'ün himayesinde ve Başvekil İsmet Paşa'nın başkanlığında 31 Ocak 1928 tarihinde Ankara'da kurulan Türk Maarif Cemiyeti'nin amacı genel olarak eğitimin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için cemiyet; eğitim imkanı bulamayan fakir öğrencileri ücretsiz olarak okutmuş, yurtlar açmış ve yabancı okulların etkinliğini azaltmıştır.

Cahillikle, ilkellikle savaş düşmanla savaştan daha az önemli değildir...
En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Milli eğitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır.
Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf