Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Tevhid-i Tedrisat Kanunu Sunu Slayt

Başlatan sosyalci, 02 Ocak, 2018, 18:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalci

Tevhid-i Tedrisat Kanunu Sunu Slayt

Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu ve Medreselerin Kaldırılması (3 Mart 1924)

Cumhuriyet öncesi dönemde ülkemizde eğitim öğretim birliği yoktu. Azınlık okulları, batı tarzında eğitim veren okullar, dini eğitim veren medreseler ve yabancı okullar bulunuyordu.
Eğitimde birlik olmadığı için öğrenciler farklı dünya görüşlerine sahip kişiler olarak yetişiyorlardı. Bu durumda vatandaşlar arasında kültür ve ülkü birliğini sağlamak mümkün olamıyor ve eğitim millî birliği sağlamanın değil, dağılmanın bir aracı hâline geliyordu.

Atatürk  öğretimde milli birlik oluşturulamadıkça ve eğitimi çağdaş bilimin gereklerine uygun hâle getirmedikçe millî varlığımızı sürdüremeyeceğimizin bilincinde olan bir liderdi. Bu nedenle Sakarya Savaşı öncesinde Maarif Kongresini toplamıştır.

Mustafa Kemal, eğitim öğretime olan ilgisini büyük zaferin kazanılmasından sonra da devam ettirmiş  ve Maarif Kongresi'nde benimsenen ilkeleri hayata geçirmeye çalışmıştır. En çok da öğretimin birleştirilmesi üzerinde durmuş ve 31 Ocak 1923'te İzmir'de halk ile konuşurken "... Milletimizin, memleketimizin irfan yuvaları bir olmalıdır. Bütün memleket evladı kadın ve erkek aynı suretle oradan çıkmalıdır."  diyerek bu konuya dikkat çekmiştir. Mustafa Kemal, öğretim birliğini gerçekleştirmek amacıyla bir yasa tasarısının hazırlanmasını sağlamıştır. Tasarının 3 Mart 1924'te Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu adıyla kabul edilmesiyle de ülkemizde öğretim birliğinin hayata geçirilmesi yolunda önemli bir adım atılmıştır.

Mustafa Kemal, Öğretim Birliği Kanunu'nun gerekçesini ve amacını şu sözlerle açıklamıştır:
"Bir milletin kültür ve millî eğitim siyasetinde, milletin fikir ve duygu bakımından birliğini sağlamak için öğretim birliği en doğru, en bilimsel, en çağdaş ve her yerde yararları görülmüş bir ilkedir. Bir milletin fertleri ancak bir türlü eğitim görebilir,
iki türlü eğitim bir memlekette iki türlü insan yetiştirir. Bu ise his ve fikir birliğine ve dayanışma amaçlarına aykırıdır."
Sonuç: Öğretim birliği sağlanarak TC. Sınırları içindeki bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı‟na bağlandı.
 Eğitimin laikleşmesi alanında önemli bir adım atıldı.
 Medreseler kapatılarak eğitimde laikleşme gerçekleştirildi.
 Çağdaş eğitim öğretim kurumları açıldı.
 Yabancı ve azınlık okullarının dini ve siyasi amaçlı öğretimi durdurularak, zararlı faaliyetleri engellendi.
Not : Atatürk'e göre eğitim sistemi milli ve çağdaş olmalıdır.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf