17 Ocak 2018, 12:04     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


Sevr'den Lozan'a Sunu Slayt

Başlatan sosyalfun, 12 Aralık 2016, 16:21

« önceki - sonraki »

sosyalfun

Sevr'den Lozan'a Sunu Slayt

Lozan; Bu antlaşma, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması'yla tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastın yıkılışını ifade eder bir belgedir.
Lozan Barış Konferansı İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya'nın çağrısıyla 20 Kasım 1922'de İsviçre'de toplandı.
Bu durum Kapitülasyonlar, Osmanlı borçları, Boğazlar ve azınlıklar gibi uluslararası nitelik taşıyan konulardan kaynaklanmıştır. Lozan Konferansı sadece Türk-Yunan anlaşmazlığını çözmek amacıyla değil, yüzyıllardır birikmiş olan pek çok soruna çözüm bulmak için toplanmış uluslararası bir konferanstır.
Lozan Barış Konferansı'nda İtilaf Devletleri ile Türkiye arasında sert tartışmalar yaşandı.
Türk heyetinin kapitülasyonların kaldırılması ve Doğu Anadolu'nun Ermenilere verilmemesi gibi istekleri kabul edilmeyince ve İtilaf Devletlerinin kendi aralarında hazırladıkları bir antlaşma taslağını Türk heyetine kabul ettirmek istemeleri üzerine de konferans 4 Şubat 1923'te dağıldı.
Çünkü, Lozan barış masasında ele alınan meseleler yalnız üç dört yıllık yeni devreye ait ve onunla sınırlı kalmıyordu. Yüzyılların Hesabı  görülüyordu. Bu kadar eski, bu kadar karışık ve bu kadar kirli hesapların içinden çıkmak elbette o kadar basit ve kolay olmayacaktı."

Lozan Barış Konferansı 23 Nisan 1923'te yeniden toplandı. Görüşmelerin ikinci turunda pek çok sorun Türkiye'nin istediği şekilde çözümlendi ve konferans 24 Temmuz 1923 tarihinde barış antlaşmasının imzalanmasıyla sona erdi
Mesajı Paylaşsite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf