Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

MEHMET AKİF ERSOY HAYATI SUNU

Başlatan Kutup Yıldızı, 22 Nisan, 2015, 07:44

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutup Yıldızı

22 Nisan, 2015, 07:44 Son düzenlenme: 18 Haziran, 2018, 11:53 Kutup Yıldızı
MEHMET AKİF ERSOY HAYATI SUNU

sunudan bir bölüm..
MEHMED AKİF, 1873 YILINDA İSTANBUL'DA, SADE VE GELENEKSEL BİR HAYATIN YAŞANDIĞI FATİH'İN SARIGÜZEL SEMTİNİN NASUH MAHALLESİNDE 12 NUMARALI EVDE DÜNYAYA GELDİ. ASIL ADI MEHMET RAGİF'TİR. RAGİF, EBCED HESABIYLA HİCRİ 1290 RAKAMINA KARŞILIK GELMEKTEDİR VE BU RAKAM AKİF'İN DOĞUM TARİHİDİR.
TEMİZ, AYDINLIK VE ERDEMLİ BİR HAYATLA SPORLA ELDE EDİLMİŞ SIHHATLİ BİR YÜZ... GÖZLERİNDE DÜŞÜNCE VE DUYARLIĞIN BESLEDİĞİ İNCE BİR HÜZÜN TABAKASI...
VE HER MACERAYA ATILMAYA HAZIR ALEVİNİ İÇİNE HAPSETMİŞ, GİZLENMEYE ÇALIŞILMASINA RAĞMEN HEMEN FARKEDİLEN TUTUŞMAYA HAZIR MAHCUP VE ONURLU PIRILTILAR.
HER ZAMAN ÇALIŞKAN VE ÖĞRENMEYE ÇALIŞAN BİR GENÇTİR. LİSAN DERSLERİNDE, ARAPÇA, FARSÇA, FRANSIZCA VE TÜRKÇE DERSLERİNDE HEP BİRİNCİDİR. HALKALI ZİRAAT MEKTEBİNDE BİR HOCASININ OKUL BİRİNCİLİĞİNİ ERMENİ BİR ÖĞRENCİNİN ALACAĞINI İHTAR ETMESİ ÜZERİNE GÜNLERCE DERS ÇALIŞIR VE OKULU BİRİNCİLİKLE BİTİRİR.
Mehmet Akif, İstiklâl Marşının, bugün değeri 500 cumhuriyet altını eden ödülünü Darülmesai adlı ,Fakir İslam kadın ve çocuklarına iş öğreterek onları yoksulluktan kurtaran derneğe bağışlarken, sırtında paltosu yoktu. Cebinde de borç aldığı 2 lira vardı.

sunu alttaki ektedir..

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf