Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

ATATÜRK'ÜN ANILARI

Başlatan Kutup Yıldızı, 27 Mayıs, 2018, 15:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutup Yıldızı

ATATÜRK'ÜN ANILARI

"BUNU BENDEN KİMSE ALAMAZ..."

"Bunu Benden Kimse Alamaz!" adlı anı.
Madalyaların alınmak istenmesi üzerine Mustafa Kemal'in söyledikleri...
"Bunu Benden Kimse Alamaz!"
Sivas Kongresi için Tokat'tan Sivas'a gidiliyordu. Otomobiller Sivas'a doğru bomboş mesafeler arasındahızlandıktan sonra bir ara düşünceli sessizliğinden ayrıldı; gülümseyerek ve şaşarak dedi ki: - İstanbul'dakiler, rütbelerimi, nişanlarımı geri alacaklarmış! Hakları yok ya. Çünkü ben onların her birini bir harp meydanında, bir hizmet mukabili kazanmıştım. Salonlarda, saraylarda değil! Haydi kordonumu alsınlar, o sarayındı. Fakat her ne ise... Zaten ben, o kimselere tekaddüm edip istifamı verdim. Varsın alsınlar!.. "Ancak bunu vermem!

Diyerek göğsündekibu altın imtiyaz madalyasını okşar gibi gösterdi. Bunu benden kimse alamaz! Bunu, Anafartalar'da harp meydanında, ateşin karşısında benim göğsüme taktılar." Dedi ve sustu.
Gene bugünlerde sarı saçları o dağlardan esen rüzgârlarda savrularak dedi ki: - Yahu! Memleketi ben mi batırdım? Yabancıyı Anadolu'ya ben mi soktum? Ben mi nizamı bozdum? Ben kalanı korumak, dağları kurtarmak ve nizamı kurmak için çalışıyorum. Bana müteşekkir olmaları lâzım gelirken, müstevli düşmanlarımızın menfaatine (yararına) uyarak nankörlük ediyorlar. Yanlış yoldadırlar.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf