16 Ocak 2018, 12:32     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


MİLLİ MÜCADELE BAŞLIYOR ders notu

Başlatan Kutup Yıldızı, 06 Ekim 2015, 11:27

« önceki - sonraki »

Kutup Yıldızı

MİLLİ MÜCADELE BAŞLIYOR ders notu

VE MİLLİ MÜCADELE BAŞLIYOR

(Konunun Amacı: Mustafa Kemal'in Millî Mücadele'nin hazırlık döneminde yaptığı çalışmaları millî bilincin uyandırılması, millî birlik ve beraberliğin sağlanması açısından değerlendirebilmektir.)

M. Kemal kurtuluşun yalnızca milletin toptan gayretiyle olacağına, kayıtsız şartsız tam bağımsızlık elde edilmedikçe kurtuluşun gerçekleşemeyeceğine inanıyordu. Mustafa Kemal'e göre Milli mücadele bizzat Anadolu'dan halk ile birlikte hareket edilerek başlatılmalıydı. Bu amaçla Mustafa Kemal, arkadaşları ile birlikte Anadolu'ya geçerek burada halkı örgütleme kararı almıştır.

MUSTAFA KEMAL'İN SAMSUN'A ÇIKMASI (19 MAYIS 1919)

Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra Samsun ve çevresi karışıklıklar başlamasını Mondros Ateşkes Antlaşmasının 7. maddesini uygulamak için bir fırsat olarak nitelendiren İngilizler Osmanlı hükümetine bir telgraf çekerek Samsun ve çevresindeki asayişin sağlanmasını, aksi halde bu bölgenin tamamen işgal edileceğini bildirdi.
Sultan Vahdettin, Mustafa Kemal'i Samsun'daki durumu incelemek üzere geniş yetkiler vererek 9. Ordu Müfettişi olarak atandı (30 Nisan 1919). İzmir'in işgalinden bir gün sonra 16 Mayıs 1919'da, kurmay heyetiyle beraber Bandırma vapuruyla İstanbul'dan yola çıktı ve 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak bastı.
Mustafa Kemal'e verilen 9. Ordu Müfettişliği görevi onun düşüncelerini uygulamak için bir adım teşkil etmektedir. Aslında onun Samsun'a gönderilme amacı ile onun Samsun'a çıkma amacı tamamen birbirine zıttır.
Samsun'a 19 Mayıs 1919'da çıkan Mustafa Kemal görevi gereği burada bir durum değerlendirmesi yaptıktan sonra bir rapor hazırlayarak telgrafla İstanbul'a iletti. Bu raporda;
- Bölgedeki karışıklıkların sebebi Rumlardır. Eğer Rumlar siyasi emellerinden vazgeçerlerse bölgede huzur ve asayiş kendiliğinden sağlanır.  ...

devamı alttaki ekte.
Mesajı Paylaşsite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf