Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Atatürk İlkeleri, Özellikleri ve Yapıldığı Alanlar

Başlatan sosyalfun, 06 Mart, 2017, 10:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalfun

Atatürk İlkeleri, Özellikleri ve Yapıldığı Alanlar

Cumhuriyetçilik:
 Millet egemenliğine dayalı yönetim yapısını ifade eder. Millet kendisini yönetecek temsilcilerini seçimle işbaşına getirir. Demokrasi sistemine dayanır. Millet egemenliğini gerçekleştirmek için çok partili hayatı esas alır.
 Aşamalar: TBMM'nin Açılması, Saltanatın Kaldırılması, Cumhuriyetin İlanı, Çok Partili Hayat Denemeleri, Kadınlara Seçme ve Seçilme Haklarının Verilmesi.
Milliyetçilik:
 Bize(Türk Milletine) ait değerleri koruma, üstün tutma ve gelecek kuşaklara aktarma ilkelerine dayanır. En önemli unsuru millettir. Millet ortak bir geçmişe, gelecekte bir arada yaşama ülküsüne, dil, fikir ve duygu birlikteliğine dayanır. Milli bağımsızlığı esas alır. Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı ırkçılığa karşıdır, birleştirici ve bütünleştiricidir. M.Kemal bu durumu"Ne mutlu Türküm diyene" sözüyle ifade eder.
 Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Kapitülasyonların Kaldırılması, Kabotaj Kanunu, Tevhid-i Tedrisat Kanunu, Misak-ı İktisadi'nin Kabulü
Halkçılık:
 Eşitlik esasına dayanır. Ülkede yaşayan herkes din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, sınıf, aile, zümre farkı gözetmeksizin kanunlar önünde eşittir. Devlet imkanlarından herkes eşit ölçüde yararlanır. Halkın kendi kendini yönetmeye alıştırılmasını esas alır.  çalışma alıntıdır..

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf