Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU Gönderen Konu: ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU  (Okunma sayısı 18579 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU
8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük özetlerinin yer aldığı bölüm.
                                                                   
<a href="https://www.sosyaldeyince.com/ozet/8_4.swf" target="_blank" class="new_win">https://www.sosyaldeyince.com/ozet/8_4.swf</a>


ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU
Özeti İndirmek için yukarıdaki yazı üzerinde Sağ Tıkla
Hedefi/Bağlantıyı Farklı Kaydet seçeneğine tıklayıp indirebilirsiniz.

Özet Açıklaması

8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU AÇIKLAMASI:
 
Atatürkçülük, Türk devletini ve toplumunu her alanda çağdaşlaşmasını hedefleyen bir düşünce sistemidir. Atatürk'ün en büyük hedefi; aklın ve bilimin ışığında, ülkemizi çağdaş uygar milletler seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Atatürkçü düşünce sisteminin oluşmasında Atatürk'ün doğup büyüdüğü ortam,ülkenin durumu, yaşadığı şehirler, milli olaylar, okuduğu kitaplar ve okullar etkili olmuştur. 1 Kasım 1922'de Saltanat kaldırıldı. Babadan oğula geçen yönetim son buldu.Halkın egemenliği sağlandı ve Lozan görüşmelerine padişahın katılması önlendi. Lozan Antlaşması - 24 Temmuz 1923: Yeni kurulan Türk Devleti'nin ve Türklerin Kurtuluş Savaşı'nın kazandığının dünya devletlerince kabul edildiği anlaşmadır. Bugün hala yürürlüktedir. Konferansa katılan Türk heyeti iki konuda asla taviz vermeyecekti.Türkler, doğuda bir Ermeni devleti kurulmasına razı olmayacaktı.Ayrıca kapitülasyonlar kaldırılacaktı. Boğazlar ile ilgili Madde: Bir boğazlar komisyonu kurularak başkanlığına Türkiye getirildi.Bize ait olan boğazlar hakkında bir komisyon kurulması bizim hakimiyet haklarımızı sınırlandırmaktadır. Kapitülasyonlar ile ilgili madde: Kapitülasyonlar kaldırıldı. Azınlıklar ile ilgili madde: Bütün azınlıklar Türk vatandaşı olarak kabul edildi. Herkesin eşit haklara sahip olacağı vurgulandı. Osmanlı'ya ait olan borçlar: Borçların pek çoğu kaldırıldı. Bir kısmı taksitlendirildi. Musul ile ilgili madde: İngilizler ile aramızda sorun olan Musul meselesinin çözümü daha sonraya bırakıldı. Böylece Sevr anlaşması tarihe gömüldü. Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra ekonomik yönden zor durumda olan devletimizde yapılacak olan ekonomik çalışmaları belirlemek ve planlamak amacıyla İzmir İktisat Kongresi düzenlenmiş, kalkınma plan ve programı hazırlanmıştır. 3 Mart 1924'te Halifelik kaldırılmış din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır. M.Kemal uygun ortam ve zamanı beklediği için saltanatla birlikte halifeliği kaldırmamış sonraya bırakmıştır.Yine aynı gün çıkarılan Tevhid-i Tedrisat (Öğretim birliği) Kanunu ile bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanmış ve okullarda aynı programların okutulması sağlanmıştır.Tarikatların toplanma yeri olan Tekke ve Zaviyeler kapatılmıştır.Eğitim, dini baskıdan kurtularak daha modern ve çağdaş bir eğitim ortamı yaratılmış, özgür düşünce ortamı gelişmiştir.Atatürk'ün Kurtuluş savaşı devam ederken bile Ankara'da Maarif (Eğitim) Kongresinin çalışmalarına katılması eğitime verdiği önemi kanıtlar.
 

Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/8sinif-tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-ozetleri/cagdas-turkiye-yolunda-adimlar-unitesi-konu-ozeti-ders-notu-t137.0.html

share button  


« Son Düzenleme: 11 Şubat 2015, 21:21 Gönderen: Sosyaldeyince »
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesismiley
ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
13712 Gösterim
Son İleti 15 Nisan 2014, 21:52
Gönderen: Sosyaldeyince
smiley
İPEK YOLUNDA TÜRKLER ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
21405 Gösterim
Son İleti 15 Nisan 2014, 20:57
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ ÇALIŞMA YAPRAĞI

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1362 Gösterim
Son İleti 15 Şubat 2016, 19:59
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR ÜNİTESİ TEST VE CEVAPLARI

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1471 Gösterim
Son İleti 07 Ocak 2016, 15:09
Gönderen: Sosyaldeyince
smiley
ADIM ADIM TÜRKİYE ÜNİTESİ KONU ÖZETİ - DERS NOTU

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
14450 Gösterim
Son İleti 15 Nisan 2014, 19:45
Gönderen: Sosyaldeyince