Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI VE ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜ DERS NOTU

Başlatan alihocam1974, 11 Nisan, 2018, 14:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alihocam1974

ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI VE ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ DERS NOTU

Kısa bir özet, alıntıdır, beğendiğim için ekledim.

1. ATATÜRK DÖNEMİ'NDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI

   Milli Dış Politika, bağımsız bir devletin, diğer devletlerle olan ilişkilerinde, benimsediği ilkeler doğrultusunda izlediği yoldur.

Türk Dış Politikasının Temel İlkeleri

   Barışçıdır: Türkiye, Atatürk'ün "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesi çerçevesinde, devletlerarası sorunların çözümünde eşitliğe dayanan dostluklar ve ittifaklar kurmayı amaçlar.
   Bağımsızdır: Bağımsızlığı her şeyin üzerinde tutarak Türkiye'nin millî çıkarlarını esas almak. Diğer devletlerin iç politikalarından ve yönetim sistemlerinden etkilenmemek. Uluslararası ilişkileri eşitlik esasına dayalı olarak yürütmek.
   Gerçekçidir: Dış siyasette Türkiye dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeleri göz önünde bulundurarak hedeflere yönelir. Gerçekleştirilemeyecek hedefler peşinde milleti felakete sürüklememek.
   Uluslar arası Hukuka Bağlıdır: Devletlerarasındaki meselelerin hukuki yollardan, diplomasi yoluyla ve eşitlik ilkesi ile çözümlenmesi Türkiye'nin benimsediği bir yoldur.
   Milli Güce Dayalıdır: Türkiye, ülke menfaatlerini ve kendi halkını dikkate alan, bilim ve teknolojiyi rehber kabul eden milli bir dış politika takip eder. Milli çıkarların korunmasına önem verir

1923-1930 DÖNEMİ
■ Türkiye'nin bu dönemdeki dış politikası, Lozan'dan geriye kalan sorunların çözülmesine ve Lozan'da alınan kararların uygulanmasına yönelik olmuştur.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf