Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

LOZAN ANTLAŞMASI BOŞLUK DOLDURMA ÇALIŞMA KAĞIDI

Başlatan bedricankoç, 01 Şubat, 2019, 11:15

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedricankoç

LOZAN ANTLAŞMASI BOŞLUK DOLDURMA ÇALIŞMA KAĞIDI

1- Avrupalı  ülkelere verilen ve Türkiye'nin siyasi, ekonomik vehukuki alanda gelişmesini engelleyen ayrıcalıklara............................  denir. Lozan BarışAntlaşmasıyla tamamen kaldırılmıştır.
2- Lozan Barış Antlaşmasına göre Suriye sınırımızFransızlarla imzaladığımız.......................Antlaşmasına göre belirlenmiştir.
3-Lozan'a göre Yunanistan ile olan Trakya sınırımızda,.......................Ateşkes Antlaşması esas alınmıştır. Buna göre ..............  nehri sınır olarak kabul edilmiştir.
4-Lozan'a göre ........................... ve ..........................  hariç diğer Ege adaları Yunanistan' bırakılmıştır.
5- Lozan' göre borçlar .......................   Devletinden ayrılan diğer devletler ve Türkiye arasında bölüştürüldü.  Ayrıca ............................................   idaresi kaldırıldı.
6-Lozan'a göre Türkiye'deki rumlarla Yunanistan'dakiTürklerin yer değiştirmesine Nüfus.........................si denir.
7- Lozan'a göre Türkiyede yaşayan bütün azınlıklar..............vatandaşı sayıldı.
8-TBMM Hükümetinin tüm çalışmalarına rağmen............................Patrikhanesi, Ülke dışına çıkarılamadı.
9-Lozan'a göre......................ve..........................boğazları, başkanının Türk olduğu Uluslararası bir komisyonun yönetimine bırakıldı.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf