2018 8.SINIF MERKEZİ SINAV LGS İNKILAP TARİHİ SORULARI ÜNİTE VE KAZANIM DAĞILIMI

Başlatan Sosyaldeyince, 04 Haziran 2018, 11:51

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

2018 LGS SINAVI TC. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK SORULARININ ÜNİTE VE KAZANIM DAĞILIMI

2018 8.SINIF ORTAÖĞREİM KURUMLARI MERKEZİ SINAV LGS İNKILAP TARİHİ SORULARI ÜNİTE VE KAZANIM DAĞILIMI

1.soru-Bir Kahraman Doğuyor-Atatürk'ün fikir hayatının oluşumuna ve gelişimine etki eden Selanik, Manastır, Sofya ve İstanbul şehirlerindeki ortamın rolünü fark eder.
2.soru-Milli Uyanış:Yurdumuzun Yurdumuzun İşgaline Tepkiler-Misakımillî'nin kabulünü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışını "ulusal egemenlik", "tam bağımsızlık" ilkeleri ve vatanın bütünlüğü esası ile ilişkilendirir.
3.Soru-Milli Uyanış:Yurdumuzun Yurdumuzun İşgaline Tepkiler-Kuvâyımillîye ruhunun oluşumunu, millî cemiyetleri ve millî varlığa düşman cemiyetlerin faaliyetlerini analiz eder.
4.Soru-Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar-İzmir iktisat Kongresi'nde alınan kararlan, millî iktisat anlayışı ve tasarruf bilinci açılarından inceler.
5.Soru-Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar-1933 Üniversite Reformu'ndan hareketle Atatürk'ün bilimsel gelişme ve kalkınmaya verdiği önemi kavrar.
6.Soru-Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar-Örnek olaylardan yararlanarak Atatürk'ün sanata ve spora verdiği önemi fark eder.
7.Soru-ATÜRKÇÜLÜK-Millî güç unsurlarının Atatürk'ün yönetim anlayışındaki yerini ve önemini kavrar.
8.Soru-ATÜRKÇÜLÜK-Millî egemenlik, eşitlik, adalet, demokratik hak kavramlarını Atatürkçü düşünce sistemindeki halkçılık ilkesi ile ilişkilendirir.
9.Soru-Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası Ve Atatürk'ün Ölümü-Atatürk'ün Hatay'ı ülkemize katmak konusunda yaptıklarını ve bu uğurda gösterdiği özveriyi fark eder.
10.Soru-ATATÜKTEN SONRA TÜRKİYE: İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE SONRASI-İkinci Dünya Savaşı'nın sebep, süreç ve sonuçlarını Türkiye'ye etkileri açısından değerlendirir.

Alttaki ek belgede tablo olarak sunulmuştur.

share button   
 
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf