Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

BİR KAHRAMAN DOĞUYOR M.KEMAL’İN HAYATI BOŞLUK DOLDURMA

Başlatan bedricankoç, 24 Eylül, 2019, 14:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedricankoç

BİR KAHRAMAN DOĞUYOR ÜNİTESİ M.KEMAL'İN HAYATI BOŞLUK DOLDURMA SORULARI


AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI DOĞRU İFADELERLE DOLDURUNUZ

1. Mustafa Kemal Atatürk ............................ yılında ........................'te Kocakasım Mahallesi, Islahhane Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu.
2. Babası ............................, annesi ...........................................'dır.
3. Atatürk'ün doğduğu Selanik şehrinde Türklerle birlikte ,.............., ................, ..................., .................... , ve........................ gibi milletler yaşamaktaydı.
4. 19.yy kadar Osmanlı egemenliğinde huzur içinde yaşayan azınlık milletler................  ....................ile ortaya çıkan ..............................................düşüncesinden etkilenerek bağımsızlık hareketlerine giriştiler.
5.Osmanlı aydınları devleti içinde  bulunduğu zor durumdan kurtarmak için ......................, .........................................................., ve .............................gibi fikir akımlarını savundular.
6.  20. yy da Osmanlının kurtuluşunun .............................. yönetimine geçmekle mümkün olacağını savunan  aydınlar Osmanlıcılık fikrinde birleşerek padişah................................'e yeniden Meşrutiyeti ilan ettirdiler
7. Zübeyde Hanım, küçük Mustafa'nın, ilâhiyle Hafız Mehmet Efendi'nin...............................................,'ne  Ali Rıza Efendi ise modern öğretimde bulunan .................................................'nin özel okuluna gitmesini ister.
8. Mustafa Kemal, Selanik'te ...................................yazılmış ancak asker olma arzusundan vazgeçemediği için askeri oluk sınavına girip başarılı olmuş ve............................'ne kaydolmuştur. ............................... adını bu okuldaki matematik öğretmeni vermiştir.

share button   baktı


bedricankoç

25 Mart, 2020, 17:51 #2 Son düzenlenme: 26 Mart, 2020, 02:04 bedricankoç
Cevapları ilk mesaja ekledim..

site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf