Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ TARİH ŞERİDİ

Başlatan Sosyaldeyince, 12 Mayıs, 2015, 08:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

12 Mayıs, 2015, 08:30 Son düzenlenme: 12 Mayıs, 2015, 08:31 Sosyaldeyince
TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ TARİH ŞERİDİ
BüyüK Selçuklu zamanında Anadolu’ya komşu olan Türkler Anadolu’yu tanımaya çalıştılar ve bu amaçla çeşitli yerlere akınlar düzenlediler.
Çağrı bey 1015 li yıllarda Anadolu’ya çeşitli akınlar yapmıştır. Akınlar bölgeyi tanımak, Bizans’ı yıpratmak ve ganimet elde etmek için yapılmıştı.
Anadolu Türklerin yerleşmesine uygun bir yer sayılırdı. Bu amaçla 1048 yılında Bizans ile Pasinler savaşı yapıldı. Bu savaş Anadolu için Bizansla yapılan ilk savaştı. Bu savaştan sonra Türkler’in ilerleyişi devam etti. Bizans bu duruma dur demek istedi.
TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ TARİH ŞERİDİ


1071 yılında Malazgirt Ovasında yapılan savaşı Hilal taktiği sayesinde ve Bizans Ordusunda yer alan Peçenek Türklerinin Selçuklu tarafına geçmesi sayesinde Alparslan kazandı.
Esir alınan Bizans Hükümdarı ile anlaşma yapıldı. Fakat Bizans’ta Hükümdar değiştiği için bu anlaşma geçersiz oldu. Alparslan’da bunun üzerine komutanlarına Anadolu’ya yerleşmesi için izin verdi.
Malazgirt Savaşından sonra Bizans’ın direncide kırıldığı için kısa sürede Anadolu fethedilerek çeşitli Türk Beylikleri ve Anadolu Selçuklu Devleti kurulmuştur.
Anadolu Selçuklu Devleti, Selçuklu soyundan olan Süleymanşah’ın 1075’de İznik’i alması ile kurulmuştur.
Anadolu Selçuklu Hükümdarı II. Kılıçarslan 1176 yılında Bizans’a Miryokefelon’da öyle bir ders verdi ki bu savaştan sonra bir daha toparlanamadı ve Anadolu Selçuklu ‘ya bir daha saldıramadı. Bu savaşla sanki Anadolu’nun tapusunu Anadolu Selçuklu aldı. Bu savaştan sonra Anadolu’ya Türkiye denmeye başlamıştır. Türkler’in Anadolu’dan atılamayacağı anlaşılmıştır.
Anadolu Selçukluları ticarete büyük önem vermiştir. Hatta bu amaçla deniz ticareti için Sinop ve Alanya’yı almışlardır.
Anadolu Selçukluları ticareti canlı tutmak ve tüccarları Anadolu’ya çekmek amacı ile sigorta sistemini geliştirmiş ve ülke sınırlarında kervanlara herhangi bir saldırı gelirse tüm masraflarını karşılama garantisi vermiştir. Selçuklular Anadolu’da şehirlerin arasına büyük taştan korunaklı yapılar yapmıştır. Bu yapılara kervansaraylar denirdi, burada yiyecek, içecek, dinlenme yerleri ve hayvanların barınma yerleri bulunurdu.
Kervansaraylarda develer ile ulaşım yapıldığı için devenin hızına göre 40 km aralıkla Kervansaraylar yapılmıştır. Liman kentine ulaşım sağlanmıştır. Kervansaraylarda tüccarlar ve hayvanları 3 gün ücretsiz kalabilirlerdi.
Anadolu Selçuklu zamanında Anadolu’da Ahilik teşkilatı gelişmiştir.
Ahilik, Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.
Selçuklular en parlak dönemini Alaaddin Keykubat zamanında yaşamıştır. Ancak bu seferde doğudan yaklaşan Moğol tehlikesi vardı. Anadolu Selçuklu, Moğol tehlikesine karşı doğudaki kaleleri güçlendirmiş asker yerleştirmiş, Eyyubi ve Harzamşahlarla ittifak kurmaya çalışmıştır.
Ancak Alaaddin Keykubat ölünce yerine geçen II. Gıyaseddin Keyhüsrev ülkeyi iyi idare edemediği için isyan çıkmış, Moğollar saldırmıştır.
1243 yılında Moğollarla yapılan Kösedağ Savaşı’nı Selçuklular kaybedince Anadolu’ya Moğollar hakim olmuştur. Anadolu Selçuklu bu savaştan sonra bir daha toparlanamamıştır.

tarih şeridini büyük boy olarak alttaki eki indirerek görebilirsiniz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf