Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

7.Sınıf Küresel Bağlantılar Ünitesi Etkinlik ve Çalışma Kağıdı

Başlatan Sosyaldeyince, 14 Eylül, 2018, 21:22

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

7.Sınıf Küresel Bağlantılar Ünitesi Etkinlik ve Çalışma Kağıdı

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Küresel Bağlantılar Ünitesi Etkinlik ve Çalışma Kağıdı

Aşağıda sol tarafta verilen açıklamaların Türkiye'nin üyesi olduğu hangi kuruluşla ilgili olduğunu sağ taraftaki kuruluş adlarıyla eşleştiriniz.
2. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyet Rusya'nın yayılımcı politikasına karşı 4 Nisan 1949'da kurulmuştur. Türkiye 1952 yılında kabul edilmiştir.
2.Dünya Savaşı'ndan sonra barışı ve güvenliği sağlamak, ülkeler arasında dost ilişkileri güçlendirmek amacıyla 1945 yılında kurulmuştur.
Küreselleşen dünyadaki ekonomik, sosyal ve yönetim sorunlarını çözmek ve bu sürecin fırsatlarından faydalanmak üzere birlikte çalışmak amacıyla Avrupa'da kuruldu.
1970'li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa'nın bölünmüşlüğüne son vermek, güvenlik ve istikrarın kazanılmasını sağlamak, katılımcı devletlerin demokratikleşme, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı alanlarındaki çabalarına destek olmak amacıyla kuruldu.
Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 1997 yılında sekiz ülke arasında ticaret ilişkileri geliştirmek ve yeni fırsatlar yaratmak amacıyla kuruldu.
İslam Dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, Üye Devletler arasında işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla kuruldu.
Yükselen ekonomilerin küresel ekonomik karar alma süreçlerinde daha fazla temsil edilmesi ve uluslararası mali sistemin daha istikrarlı bir yapıya kavuşturulması amacıyla kuruldu.
Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Yunanistan, Sırbistan üye ülkelerdir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf