Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


sosyal bilgiler seti

Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


KURULUŞ DEVRİ OLAYLARI (1299-1453) - ETKİNLİK

Başlatan alihocam1974, 07 Kasım, 2018, 10:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alihocam1974

KURULUŞ DEVRİ OLAYLARI (1299-1453) - ETKİNLİK

1-I.Murat'ın ölümünü fırsat bilerek Anadolu'ya saldıran Karaman, Saruhan, Menteşe ve Hamitoğulları üzerine yürüyerek  önce Germiyanoğullarına  daha sonra Saruhan, Aydın ve Menteşeoğullarına son verdi. Alaşehir'i Bizanslılardan aldı.
1391 seferinden sonra düşmanca tutumunu devam ettiren Karamanoğulları üzerine yürüyerek bu beyliğe son verdi (1397) ....................................................bu faaliyetleriyle Fırat'a kadar olan yerleri ele geçirerek Anadolu Türk birliğini büyük oranda sağlamış oldu.

2-I.Murat Sırp,Boşnak,Macar, Eflak, Arnavut, Leh ve Çeklerden oluşan bir Haçlı ordusunu Kosova ovasında yenilgiye uğrattı.
Bu zaferden sonra Tuna'ya kadar olan topraklar Osmanlıların eline geçti. Osmanlıların karşısında sadece Macarlar kaldı. Haçlılarla yapılan ilk büyük meydan savaşıdır. (1389).................................................

4-Bizans'ın kuşatılması, Bulgaristan'ın alınması ve Balkanlardaki ilerleyişler sebebiyle oluşturulan Macar kralı Sigismond başkanlığındaki Haçlı ordusu ...................................'nda büyük bir bozguna uğradı (1396).
Bu zaferle Bulgaristan hakimiyeti tamamen Osmanlıların eline geçti. Osmanlı devletinin Balkanlardaki hakimiyeti pekişti.

5-Balkanlarda bazı yenilgiler alınması ve Anadolu'da Karamanoğullarının saldırıları dolayısıyla II.Murat Haçlılardan barış istedi.Macarlarla............................ antlaşması imzalandı.(1444)

8-İlk önce Ankara'nın batısındaki .................'a daha sonrada ................. ve Domaniç bölgesine yerleşen .................... Osman Bey idaresinde sınırlarını genişlettiler.
Osman Bey devrinde Sakarya Havzası ve Marmara bölgesinde fetihler başlamış, Orhan Bey devrinde devam etmiştir.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf