Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


DÜNYA ÜZERİNDE NÜFUSUN DAĞILIŞINI ETKİLEYEN ETKENLER

Başlatan Sosyaldeyince, 01 Haziran, 2015, 09:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

DÜNYA ÜZERİNDE NÜFUSUN DAĞILIŞINI ETKİLEYEN ETKENLER
Dünya üzerinde; nüfus ve ekonomik etkinlikler her tarafta dengeli bir şekilde dağılmamıştır. Bu dağılışı etkileyen başlıca etkenler şunlardır:
1. İklim özellikleri (sıcaklık, yağış, nem vb.): Çok sıcak ve çok soğuk alanlar ile kurak bölgeler tenha nüfusludur. Hatta buzlarla kaplı Antartika da olduğu gibi nüfuslanmamıştır.
2. Su: Kurak bölgeler tenha nüfusludur. Yaşamın olabilmesi için su şarttır. Bu yüzden insanlık tarihi boyunca insanlar akarsu ve gol kıyılarını yerleşim alanı olarak seçmişlerdir
3. Yeryüzü şekilleri: Dağlık alanlar tenha; nüfusludur. Orta kuşakta dağlık alanlar tenha nüfusludur. Bu bölgelerde ulaşım zor, tarım alanları sınırlı ve sıcaklık düşüktür.
(Ekvator iklim kuşağında sıcaklık çok yüksek, nemlilik çok fazladır. Yükseklere çıkıldıkça sıcaklık düştüğünden ve nemlilik azaldığından bu iklim kuşağında yaşayan insanlar yüksek yerleri tercih ederler.)
4. Ulaşım: Ulaşımın zor olduğu yerler tenha nüfusludur. Büyük yolların geçtiği yerler ile bu yolların kesişim alanları nüfuslanmıştır.
5. Turizm ve ticaret: Turizm ve ticaretin geliştiği yerler nüfuslanmıştır.
6. Sanayi: Sanayinin geliştiği yerler, iş olanaklarının fazlalığı nedeniyle nüfuslanmıştır.
7. Bitki örtüsü: Doğal bitki Örtüsü iklim özellikleriyle ilişkilidir. Dolayısıyla ekvator ormanları gibi çok sık bitki örtüsünün olduğu bölgelerle, bitki örtüsünden yoksun alanlar tenha ya da nüfuslanmamış bölgelerdir.
8. Büyük kara parçalarının iç kesimleri: Deniz kenarından karaların iç kesimlerine doğru gidildikçe sıcaklık düşer, yağışlar azalır. Buna bağlı olarak nüfus tenhalaşır.
9. Yer altı zenginlikleri (madencilik): Yer altı zenginliklerinin işletildiği yerlerde nüfuslanma da artar.
10. Tarım: İklim ve yeryüzü şekillerinin elverişli olduğu yerlerde tarım alanları da genişler. Buralarda nüfuslanma artar.
Yukarıda dünya üzerinde nüfusun dağılışını etkileyen etmenleri kısaca açıkladık. Şimdi bu etmenlerin dünya üzerinde bölgelere göre etkilerini yoğun nüfuslu, seyrek nüfuslu ve nüfuslanmamış bölgeler hâlinde ana hatlarıyla inceleyelim.

YOĞUN NÜFUSLU BÖLGELER
Dünya üzerinde nüfusun büyük bir bölümü uygun yaşam koşulları taşıyan ılıman iklim kuşağında toplanmıştır. Bunlar:
1. Güney ve Güneydoğu Asya (Muson Asyası): Asya kıtasının güney ve güneydoğusundaki Çin, Hindistan, Kamboçya, Vietnam, Malezya, Endonezya gibi ülkeler çok nüfusludur. Çok yağışlı olan bu bölgelerde çay ve pirinç tarımı önem taşır.
2. Avrupa: Endüstri, madencilik ve ticaretin çok geliştiği Avrupa kıtası çok nüfuslanmıştır. Avrupa'da nüfusun yoğun olduğu yerler Batı, Orta ve Güney Avrupa'dır. İskandinavya Yarımadası ile Doğu Avrupa'da nüfus yoğunluğu azalır.
3. Kuzey Amerika kıtasının doğu kıyıları: Sanayi, ticaret ve madenciliğin etkisiyle çok nüfuslanmıştır.
4. Japonya: İklimin elverişli olması ve sanayinin gelişmiş olması nedeniyle yoğun nüfusludur.
5. Akarsu havzaları: İkliminde elverişli olduğu Asya'da (Hindistan'da) Ganj ve İndus, Afrika'da (Mısır'da) Nil, Türkiye ve Irak'ta Fırat ve Dicle ırmaklarının havzaları yoğun nüfuslu yörelerdir. Buralarda nüfusun yoğun olması tarım etkinliklerinin yoğun olmasından kaynaklanır.

SEYREK NÜFUSLU BÖLGELER
İklim koşullarının ve yeryüzü şekillerinin elverişsiz olduğu yöreler tenha nüfuslu alanlardır.
1. Yüksek dağlık alanlar: Yükselti arttıkça iklim sertleşir, özellikle ılıman ve kutup kuşaklarında yüksek yerler yerleşime elverişli değildir. Yükseltinin arttığı yerlerde iklimin sertleşmesinin yanı sıra ulaşım zor ve tarım alanları sınırlıdır. Bu yüzden dağlık alanlar seyrek nüfuslu yerlerdir. Ancak çok yüksek kesimler nüfuslanmamış alanları oluşturur. Bir başka deyişle yükselti arttıkça, nüfus azalır; belli bir yükseltiden sonra yerleşim alanlarına rastlanmaz.
2.  Soğuk bölgeler: Kuzey Kutup dairesi ile Kuzey Kutup Noktası arasında kalan Grönland adası ile Kuzey Amerika'da İskandinavya Yarımadası iklimin çok sert (soğuk) olması nedeniyle seyrek nüfuslanmış yörelerdir.
3. Ekvator iklim alanları: Güney Amerika (Amazon ırmağı havzası) ve Afrika'da (Kongo Irmağı havzası) ekvator ve çevresidir. Buralar sıcaklık ve nem oranı çok yüksek olduğunda yaşamaya elverişli değildir. Bu yüzden dünyanın az nüfuslanmış yörelerindendir. Ayrı zamanda buralar çok sık ormanlarla kaplıdır.
Ekvatoral iklim kuşağında, sıcaklığın daha düşük, nem oranın daha az olması nedeniyle yüksek yerler alçak yerlere göre daha falza nüfuslanmıştır.

NÜFUSLANMAMIŞ BÖLGELER
İklim ve yer şekillerinin yaşama elverişli olmadığı yerlerdir.
1. Kutup bölgeleri: Güney Kutup Nokta ve çevresini kaplayan 14 milyon km2 yer tutan Antartika kıtasında yerleşik hayat yoktur. Bu kıta tamamen buzlarla kaplıdır. Üzerinde su olmayan tek kıtadır.
Bilgi: Antartika'da bazı ülkelerin bilimsel araştırma ve askerî üsleri bulunur. burada kalan araştırmacıların tüm İhtiyaçları kendi ülkelerinden karşılanır. Son yıllarda Antartika'ya turistik geziler de düzenlenmektedir. Fakat bu durum Antartika'da yerleşik hayatın olduğunu göstermez.

2. Çöl alanları: Suyun yetersiz olduğu alanlardır. Su olmayan yerde yaşam da olmayacağından çöller nüfuslanmamıştır. Ancak çöllerde vaha adı verilen, su çıkan kuyular sulak alanlar çevresinde çok az da olsa nüfuslanma görülebilir. Başlıca büyük Meksika çölleri, Afrika'da Büyük Sahra ve Arabistan çölleri, Avustralya'da Büyük Kum, Gibson, Büyük Victorya çölleri ile Asya'nın iç kesimlerindeki İran, Kızılkum. kum, Taklamakan ve Gobi çölleri insan yaşamasına ve yerleşmesine uygun değildir

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf