Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Bilim, Teknoloji ve Toplum Ünite Konuları 6.Sınıf Sunu

Başlatan rahmi76, 30 Aralık, 2018, 15:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rahmi76

Bilim, Teknoloji ve Toplum Ünite Konuları 6.Sınıf Sunu

- Sosyal bilimler;tarih, coğrafya felsefe, psikoloji, sosyoloji, arkeoloji, antropoloji, ekonomi ve siyaset gibi birçok bilim dalını içine alan geniş bir bilimdir.
-Sosyal bilimler hayatımızın her alanında vardır. İnsan, hayatında yaşadığı değişimve gelişimleri anlatabilmek için sosyal bilimlerden yararlanmak zorundadır.

SOSYAL BİLİM DALLARININ TOPLUM HAYATINAETKİLERİ

- Tarih:Toplumu etkileyen hareketlerden doğan olayları, zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylararasındaki ilişki ve bağlantıları ortaya koyan bilim dalıdır.
- Tarih bilimi, geçmişe ait bilgiler sunarken aynı zamanda geçmişte yaşanan olayların neden ve sonuçlarınıdeğerlendirme fırsatı da verir.

-Sosyoloji: Bir toplumun örfünü, âdetini, aşam biçimlerini, toplumsal olay ve kurumlarını in­celeyen bilim dalıdır.Sosyoloji, törelerimizi, inanış ve düşüncelerimizi kısaca kültürümüzüincelemektedir.
-Sosyoloji ile uğraşan bilim insanlarına ise sosyolog denir. Sosyologlar, toplum içindeki değerleriaraştırır.

Coğrafya:İnsanın içinde yaşadığı çevrenin doğalözelliklerini, insan ile doğal çevreetkileşimini konu edinen sosyal bilimdalıdır.
- Coğrafyanın konusu yeryüzüdür. İnsanlar ve diğer canlılar, yeryüzüdediğimiz doğal çevrede yaşarlar. İnsanlar yaşadıkları çevreden etkilenirler. Ancak uygarlık seviyesi yükseldikçe doğal ortamı etkilemeye, daha uygunhayat şartları elde edebilmek için çevrelerini değiştirmeyeçalışırlar.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf