Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Türkiye'nin tarihi ve doğal güzellikleri sunu

Başlatan Kutup Yıldızı, 02 Mayıs, 2015, 14:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutup Yıldızı

Türkiye'nin tarihi ve doğal güzellikleri sunu
ÜLKEMİZ BİR ÇOK DOĞAL ve TARİHİ GÜZELLİKLERLE DOLUDUR
DOĞAL GÜZELLİK; Doğada kendi kendine (Allah tarafından yaratılan) hiçbir insan eli değmeden oluşan güzelliklere  doğal güzellik denir.
TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZ
Yurdumuzda bizden önce bir çok uygarlık yaşamıştır. Bu uygarlıklar şehirler, kaleler kurmuş kendileri için bir çok eser yapmışlardır. Bu eserlerden bazıları aradan çok uzun yıllar geçse de bize kadar ulaşabilmiştir. İşte bizden önceki uygarlıkların yaptıkları ve bize kadar ulaşmış bu eserlere tarihi eser veya tarihi güzellikler diyoruz.
Tarihi Nesne: İnsanlığın çok eski zamanlarından günümüze değil kalmış bizim için önemi olan eserleridir. Bunlar mimari yapı olabilecekleri gibi basit çanak çömlek olmanın yanı sıra sanat eserleri de olabilir.

Kültür: Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür denir.
Kültür, genel olarak iki öğeden oluşur a) Maddi Kültür Öğeleri: Binalar, her türlü araç-gereç, giysiler vb. b) Manevi Kültür Öğeleri: İnançlar, gelenekler, düşünce biçimleri vb.
Örneğin: Yemekler bir kültürel zenginliktir, halk oyunları, yöresel kıyafetler, türküler, inanışlarımız, manilerimiz, şiirlerimiz, ninnilerimiz ve müzik aletleri hepsi kültürel zenginliğimizdir. Kültürel özellikler bölgeden bölgeye değişir farklılaşır.

sunu alttaki ektedir.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf