Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Deprem ve İnsan

Başlatan Sosyaldeyince, 11 Mayıs, 2015, 17:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Deprem ve İnsan
17 Ağustos 1999 tarihinde "deprem" kavramı yoğun bir şekilde günlük hayatımızdaki yerini aldı. Hepimiz bu olaydan dolayı çok üzüldük. Geçen zamanla birlikte üzüntünüzle beraber aklınızda sorular oluştu. Sanırım hepiniz en çok şu soruyu soruyorsunuz; “Yine deprem olursa ben kendimi korumak için bir şeyler yapabilir miyim?“
Elbette yapabileceğiniz bir şeyler var!
Lütfen kendinize bir de şu soruları sorun;
- Deprem hakkında yeterli bilgim var mı?
- Evde depreme karşı tedbir alabilir miyim?
- Deprem olurken ne yapmalıyım?
- Deprem bittikten sonra neler yapmam gerekiyor?
Şunu lütfen unutmayın; korkularınızı bilgi sahibi olarak yenebilirsiniz. Hayat bütün güzelliğiyle devam ediyor.

EVİNİZE GÖRE PLAN YAPMALISINIZ
- Evde korunmak için bulunacağınız yeri belirleyin.
- Evden çıkmak için muhtemel çıkış yolunu belirleyin.
- Eğer binadan çıkmak için size 10-15 saniye yetecekse bunu tercih edebilirsiniz, yani zemin ya da 1. katta oturuyorsanız binayı terk etmeyi deneyebilirsiniz.
- Binanın üst katlarından birinde oturuyorsanız binayı terk etmekten çok korunabileceğiniz güvenli bir yer bulmanız gerekiyor.
- Balkona çıkmaktan ve pencerelere yanaşmaktan kaçının.
- Kolon ve kirişlerden uzak durun. Bu arada özellikle cam ve çelik ev gereçlerinin bulunduğu raf ve mobilyaları duvara sabitleştirmenizde fayda var.
- Depreme uykuda yakalanırsanız saklanmak ve korunmak için kullanacağınız süre azalacaktır. Bunun için yatağınızın altındaki boşluğu kitaplar yada düzgün tahta parçalarıyla doldurun ve sarsıntı anında yatağın yanına uzanarak cenin pozisyonunu alın.
- Deprem anında kapı pervazları altında durmayın, bu sanılanın aksine koruyan bir bölge değildir.
- Binayı terk ediyorsanız, bu esnada başınızı darbelerden koruyacak bir tahta parçası yada kalın bir kitap işe yarayacaktır.
- Yastık kullanmak sandığınız gibi sizi korumaz, görmenizi ve duymanızı engeller.
- Binayı terk etmek için giriş kattaysanız dışarı bakan pencereyi, kırıp buradan çıkarak zaman kazanabilirsiniz. Ancak camı kırarken kendinize zarar vermemeye dikkat edin ve camı büyük, sert bir nesneyle vurarak kırın.
- Binayı terk ederken evdeki diğer insanlarla birlikte binadan çıkış için denemeler yapın ve ne kadar zamanda çıkabildiğinizi kontrol edin.DEPREM SIRASINDA BİNADA KALACAKSANIZ;
- Birinci kattan daha yüksekteyseniz atlamayı denemeyiniz, asansör ve merdivenlerden uzak durunuz.
- Bilinenin aksine korunmak için yatak ve masa altlarından daha güvenli yerler bulabilirsiniz: Masa ancak çelik malzemeden yapıldıysa sizi tavan çökmesi etkisinden koruyabilir. Ahşap masa sizi tavan çökmesine karşı koruyamaz.

BİR YAŞAM ÜÇGENİ ALANI YARATIN
Bunun için yapabiliyorsanız buzdolabını yere yatırın yada çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi büyük bir ev eşyasının yanında dizlerinizi karnınıza çekerek sol ya da sağ omuz üstünüze yaslanarak uzanın ve ellerinizle başınızı koruyun. Bu pozisyona cenin pozisyonu adını veriyoruz.

CENİN POZİSYONU BİZE NE SAĞLIYOR?
Bu pozisyon sayesinde saatler sonra bile yardım için gelen bir insan elinize dokunduğu an beyniniz hızla çalışmaya başlayacak ve hayati fonksiyonlarınız artacaktır.
Ayrıca bu pozisyon insan vücudunun ezilmeye karşı en dirençli dayanıklı olduğu pozisyondur.

Hayat Üçgeni Videosu izle


NEDEN YAŞAM ÜÇGENİ ALANI? 
Çünkü buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi nesneler ezilseler bile asla yok olmayacaklardır. Bu sayede size nefes alabileceğiniz ve ezilmekten korunacağınız bir boş alan yaratacaktır. İşte bu alan;
sizin yaşam üçgeni alanınızdır.

Daha önce yaşanmış depremlerden elde edilen sonuçlara göre evin en güvenli bölümlerinin mutfak ve banyo olduğu görülmüştür. Çünkü bu bölümlerde Yaşam üçgeni alanı yaratabileceğiniz unsurlar vardır ve patlayan su borularından akacak suyu içerek vücut direncinizi arttırabilirsiniz.
Deprem anında deprem için hazırladığınız malzemelere ulaşmaya çalışmayın çünkü kendinizi korumak  için gereken zamanı azaltmış olursunuz.

ÖNEMLİ BİR UYARI:
Depremin hemen sonrasında sigara içmek olası bir doğalgaz kaçağında son derece tehlikeli olabilir bu nedenle ışık kaynağı olarak kibrit ve mum yerine fener kullanmanız güvenli olacaktır.

DEPREM SONRASI İÇİN BİRKAÇ ÖNERİ
Acil durumlarda arayabileceğiniz itfaiye, ambulans, polis, hastane numaralarını üzerinizde yazılı olarak bulundurun.
Üzerinizde aile fertleri ve şehir dışındaki sizi tanıyan insanların akrabalarınızın telefon numaraları ve adreslerini bulundurmanızda yarar var.
Aile fertlerinin birbirini kaybetmesi ihtimaline karşın, önceden üç adet yer ismi belirleyin. Bu buluşma noktalarının açık mekanlar olmasında fayda var.
Deprem sonrasında elektrik ve gaz şalterlerinin kapalı olduğundan emin olmak için kontrol edin ve mutlaka kapatın.

HAZIRLAMANIZ GEREKEN ACİL DURUM PAKETİ
Bu pakette şunlar var:
Işıldak veya el feneri, yedek pil, pille çalışan radyo, ilkyardım çantası, kuru gıda, konserve ve su, konserve açacağı olan bir çakı, sürekli kullandığınız ilaçlar, yedek gözlük veya lens.

DEPREMDEN SONRA YAPILACAKLAR
Paniğe kapılmamak, fısıltılara kulak asmamak, kurtarma çalışmalarına katılmak gerekir.
Kalabalık mekanları boşaltırken sakin olmak, hasarı en az ölçüde atlatmak açısından önemlidir.

bu yazının tamamını alttaki eki indirerek görebilirsiniz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf