Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SOSYAL BİLGİLER 7.SINIF II.DÖNEM I.SINAV

Başlatan Kutup Yıldızı, 23 Mart, 2016, 10:59

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutup Yıldızı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SOSYAL BİLGİLER 7.SINIF II.DÖNEM I.SINAV

Tanzimat, Islahat Fermanları ve Meşrutiyet Yönetimi ile ilgili olarak verilen aşağıdaki cümlelerden hangisi doğru ise karşısına ( D ) ; hangisi yanlış ise karşısına ( Y ) Harfini koyunuz.(1x 4=4puan)

1-1839 Yılında yayınlanan Tanzimat Fermanı , Kışla Parkı'nda okunduğu için bu fermana Kışla Hatt-ı Hümayun'da denir ..................................(      )

2-Tanzimat Fermanı ile Gayr-i Müslimler,Can ve Mal Güvenliği,Kanun Önünde Eşitlik,Vergide Adalet ve Mal-Mülk (Gayr-i Menkül) Sahibi olma gibi hakla elde ettiler...........................................................................(      )

3-Osmanlı Tarihi'nde ilk kez Gayr-i Müslimler tarafından kanun gücüyle Padişahın Üstünlüğü kabul edildi.................................................(      )

4-1856 Yılında yapılan Kırım Savaşı'nda Osmanlı Devleti,Avrupa'dan ilk kez borç para almıştır.Buna karşın Osmanlı,Islahat Fermanı'nı yayınlamak zorunda kalmıştır........................................................................(      )

5-1876-77'de Osmanlı Tarihi'nde I.Meşrutiyet ilan edilmiştir.Bu ilan birlikte İlk Osmanlı Anayasası olan Kanun-i Esasi yürürlüğe girmiş ; Osmanlı Mebusan Meclisi açılmış ; Halk ilk kez yönetime (Seçme-Seçilme Hakkı'nı kullanarak) katılmıştır...................................................(      )

Aşağıdaki paragrafta boş bırakılan yerlere uygun kelimeleri yazarak konu bütünlüğünü tamamlayınız. (2x5=10 puan)
HATTATLAR,        KÂĞIT,        LALE DEVRİ,            ELÇİLER,          PATRONA HALİL
Batılı anlamda ilk yenilik çalışmaları ................................................ 'nde gerçekleşmiştir. Bu dönemde İbrahim Müteferrika İlk Türk matbaasını açmıştır. Bu sayede okuma yazma oranı artmış, kültürel hayatta bir hareketlenme görülmüştür. Kitap basımının bu derece hızlı ve kolay gerçekleşmesine tepki gösteren ................................olmuştur. El yazması kitaplar üreten bu sınıfın talebi ile dini eserlerin matbaada basımı yasaklanmıştır.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf