LGS İNKILÂP TARİHİ DENEME SORULARI (1.DÖNEM)

Başlatan sosyalci, 12 Ocak 2019, 14:01

« önceki - sonraki »

sosyalci

LGS İNKILÂP TARİHİ DENEME SORULARI (1.DÖNEM)

4-  (I) Wilson Prensipleri Cemiyeti Amerikan başkanı W.Wilson'un adıyla kurulmuştur. (II) Cemiyet Anadolu'nun ABD Mandasının altına alınması için uğraşmıştır. (III) Bunun için Osmanlı'nın birçok köşesinde okullar hastaneler açmışlardır. (IV) Rumları ve Ermenileri destekleyerek Osmanlı yönetimini zor durumda bırakmışlar, işgalleri kolaylaştırmışlardır.
Yukarıdaki numaralanmış bilgilerden hangisi cemiyetin amacını belirtmektedir?
A) I                B) II                 C) III                D) IV


5- TBMM 'nin açıldıktan sonra Anadolu'nun dört bir tarafında isyanlar baş gösterdi. Meclis çok zor durumda kalmıştı. İsyanları bastırmak için her geçen gün güç tükeniyordu. Doğru, etkili ve süratli kararlar verilmediği takdirde başarısızlık kaçınılmazdı. Ülkede kıtlık ve kuraklık hüküm sürüyor vekiller az besleniyor, neleri var neleri yok satıyordu. Halk da fakirlikten kırılıyordu. Şartlar zor ve ağırdı.
Bu zor durumların üstesinden gelebilmek isteyen TBMM'nin hangi özelliği ön plana çıkmaktadır?
A) Meclis Hükümeti Sistemini Benimsemesi
B) Milli İrade'ye saygı duyması
C) Tam bağımsızlığı temele alması
D) Kuvvetler Birliğini uygulaması

8- Erzurum Kongresi'nin ardından 20 Ağustos 1919' da Atatürk'e Erzurum' da bulunduğu sırada Sivas valisi Reşit Paşa'dan bir telgraf gelir. Telgrafta eğer Sivas'ta bir kongre düzenlenecek olursa Fransızların Sivas'ı işgal edeceği bildirilir. Atatürk bu tehdit telgrafını okuyup bitirince şunu söyler. '' Komik, komik ve gülünç. Bir millet ki 'ya istiklal ya ölüm' diyor ve bu kararı tamamıyla benimsemiş bulunuyor, bunun karşısında hangi kuvvet bulunabilir?''
Bu gelişmelerin yaşanmasının ardından M.Kemal'in Sivas'a gidip Sivas Kongresi'ne katılması onun hangi kişilik özelliğini göstermektedir?
A) Kararlılık                                B) Teşkilatçılık
C) Örgütleyicilik                          C) İleri görüşlülük

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf