İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 8.SINIF 1.DÖNEM LGS DENEME TESTİ

Başlatan alagöz, 08 Ocak 2019, 11:35

« önceki - sonraki »

alagöz

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 8.SINIF 1.DÖNEM LGS DENEME TESTİ

 2-Wilson ilkeleri cemiyeti, millî mücadeleyi gereksiz görerek, Osmanlı Devleti'nin kurtuluşunun ancak ABD'nin mandası ile mümkün olabileceği savunulmuştur. Amerika'nın mandasına girerek kurtulmayı ve hızla uygarlaşmayı hedeflemekte idiler. Milli varlığa düşman olan bu cemiyet hangi ilkeye uygun olmayan bir görüşe sahiptir?
A-Toplumsal eşitlik            B-Tam bağımsızlık   
C-Milli egemenlik         D-Ulusal irade

3-Mustafa Kemal, bölgesel kurtuluş yolları arayan ve birbirinden ayrı faaliyet gösteren millî cemiyetlerle kesin bir zafere ulaşılamayacağı düşüncesindeydi. Ona göre vatanın ve milletin kurtuluşu için öncelikle bu kuruluşların güçlerini birleştirmeleri gerekiyordu. Millî Mücadele kahramanlarından Mareşal Fevzi Çakmak da cemiyetlerin birleşmesi gerektiğine inanmış ve bu konu hakkında "Eğer Mondros Mütarekesi'ni takip eden aylarda, bir uçaktan Anadolu'ya bakarsanız yer yer yanan ateşler görülecektir. Bunlar ışıldayan çoban ateşleridir. Bu ateşleri birleştirecek bir alev lazımdır. İşte onu Mustafa Kemal'in meşalesi temin etti." Milli cemiyetlerin hangi yönlerine eleştiri getirilmiştir?
a-İşgalleri protesto etmeleri             b-Vatanseverlik duygusu taşımaları
c-Bölgesel hareket etmeleri             d-İşgallere direniş göstermeleri

4-İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra yurdumuzu işgal ederek Türk milletini ortadan kaldırmaya ve Türk vatanını paylaşmaya kararlı olduklarını göstermişlerdi. diğer yandan ateşkes hükümleri gereği Osmanlı ordusu terhis edilmiş ve ülkede işgallere karşı koyacak düzenli askerî birlikler kalmamıştı. Bunun üzerine savunmasız kalan Türk milleti...... bu açıklamaları hangi cümle ile tamamlarsak doğru olur?
a-İngiliz manda ve himayesine razı olmuştur.      
b-İşgalci devletlere karşı direnmek imkânsız olduğunu anladı.
c-İşgallere karşı Kuvayı milliye birlikleri kurdu.      
d-Ümitsizlik içinde süreci izledi.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf