Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


sosyal bilgiler seti

Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


6.SINIF 2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERSİ 1.DÖNEM 2.YAZILI SINAVI

Başlatan Sosyaldeyince, 02 Ocak, 2016, 13:53

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

6.SINIF 2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERSİ 1.DÖNEM 2.YAZILI SINAVI

Aşağıdaki  tablodaki  açıklamaları  okuyup  karşısındaki  kutuya  hangi  uygarlık  olduğunu  seçerek yazınız

Sümerler – Lidyalılar – Hititler – Babiller – Frigler –Urartular- İyonlar-Asurlar
1. Günümüz uygarlığının temeli olan yazıyı ilk kez kullandık.Astronomide çok ilerledik.Ay yılı esaslı takvim yaptık. Ziggurat adı verilen tapınaklar yaptık.
2. “Tavananna” denilen kraliçemiz ve soylulardan oluşan “Pankuş Meclisi” önemli kararların alınmasında etkilidir. “Anal” adı verilen yıllıklar yazarak Anadolu’da tarih yazıcılığını başlattık.
3. Tarım çok önemli olduğu için tarıma dayalı cezalarımız çok ağırdır. Örneğin; saban kırana veya öküz öldürene ölüm cezası verdik. En ünlü tanrımız  “Kibele” adındaki bereket tanrıçasıdır. Kralımız Midastır.
4. Kralımız Hammurabi , İlk Anayasa olarak bilinen "Hammurabi Kanunlarını" oluşturdu. “Göze göz, dişe diş” tarzında çok sert kanunlar hazırladı. Dünyanın yedi harikasından biri olan “Asma Bahçelerini”yaptık.
5. Tarihte madeni parayı ilk defa biz kullandık ve böylelikle takas usulüne son verdik. Kral Yolu’nu yaparak kara ticareti yaptık. Ordumuz paralı askerlerden oluştuğu için kısa zamanda yıkıldık.
6.Efes,Milet ve Foça gibi şehir devletleri kurduk.Deniz ticaretiyle uğraştık.Bilime ve sanata çok önem verdik.Tales,Hipokrat,Pisagor,Diyojen gibi bilim adamları yetiştirdik.
7.Merkezimiz Van –Tuşpa’dır. Şamran adı verilen sulama kanalları yaptık. Mezarlarımızı oda şeklinde yaptık.Ayrıca ölen kişilerin eşyalarını da koyduk.Ahiret inancını benimsedik.
8.Başkentimiz Ninova’dır.Dünyanın ilk Kütüphanesi olan Ninova Kütüphanesini kurduk.Ticaret sayesinde Anadolu’ya yazıyı getirdik.

Eski Türk toplumları coğrafi şartlara bağlı olarak göçebe bir hayat tarzını benimsemişlerdir. Türk toplumlarında görülen aşağıdaki gelişmelerden hangisi bu duruma kanıt olarak gösterilebilir?
A) Devlet meselelerinin görüşüldüğü bir meclisin olması
B) Mezarlara kişisel eşyaların koyulması
C) Gök Tanrı inancını benimsemeleri
D) Taşınabilir malzemeden eşyalar yapılması

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf