sosyal bilgiler seti

sosyal bilgiler seti

Yalta Konferansı Gönderen Konu: Yalta Konferansı  (Okunma sayısı 1177 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • Yalta Konferansı
  • İleti: 4405
    • Sosyaldeyince.com
Yalta Konferansı
Yalta Konferansı
« : 13 Mayıs 2015, 10:12 »
Yalta Konferansı
Müttefik Devletler arasında yapılan konferans zincirinin sonuncusu 4-11 Şubat 1945 tarihleri (Kırım) toplanmıştır. Yalta Konferansı, Normandiya Çıkarmasından sonra artık savaşın Müttefiklerin zaferiyle bitmek üzere olduğu bir dönemde toplanmış ve savaştan sonra kurulacak düzen görüşülmüştür. ABD, İngiltere ve Sovyetler Birliği kendi çıkarları doğrultusunda tasarılarla konferansa gelmişlerdir.
Roosevelt; Birleşmiş Milletler örgütünün kurulmasını, oluşacak güven ortamıyla da savaştan sonra Amerikan askerinin Avrupa’dan çekilmesine ve Sovyet Rusya’nın bir an önce Japonya’ya savaş açmasını istemiştir. İngiltere önceliğin Almanya ve Polonya sorunlarının çözümlenmesine verilmesini, savaştan sonra Avrupa’daki güçler dengesinde Fransa’nın yeri, aynı zamanda Balkanlar’da ve İran’da İngiliz nüfusunun varlığıyla ilgili konuların görüşülmesini istemiştir. Sovyetler Birliği de Almanya’nın bir daha kendisine saldırmasını önleyecek güvenlik önlemlerinin alınması, Amerikan yardımının sürmesi, Almanya’dan alınacak savaş tazminatı ve Uzak Doğudaki hâkimiyeti konusunda isteklerde bulunmuştur.
Bu konferansla Müttefik Devletler daha çok Avrupa ile ilgili olmak üzere aldıkları kararlarla savaşı zaferle sonuçlandırmaya ve sonrasında da kendi çıkarlarına uygun yeni bir Avrupa statüsünü kurmaya çalışmışlardır.
Yalta Konferansında;
- Sovyetler Birliği’nin Uzak Doğu savaşına katılmasını,
- Almanya’yı kayıtsız şartsız teslim olmaya zorlamak için ortak askeri harekâtın sürdürülmesini,
- Yapılan plana göre her üç devletin silahlı kuvvetlerinin Almanya’nın birer bölgesini işgal etmesini,
- Merkezi Berlin olmak üzere her üç devletin komutanlarından oluşacak bir “Merkez Kontrol Komisyonu’nun kurulmasını
- Fransa’ya da işgal etmek üzere bir bölgenin verilmesini,
- Alman militarizmi ile nazizmi yok etmek ve Almanya’nın bir daha dünya barışını bozmayacak duruma getirilmesini, Almanya’nın savaş tazminatı ödemesini,
- 25 Nisan 1945’te San Francisco’da Birleşmiş Milletlerin kurulması amacıyla bir konferansın toplanmasını bu konferansa Mihver devletlerine savaş açmış olan ülkelerin alınmasını kararlaştırmışlardır. Türkiye bu son maddeye uymuş, yeni dünya düzeninde yer almak ve söz sahibi olmak için savaşın son günlerinde Almanya’ya savaş ilan etmiştir.


Linkback: http://www.sosyaldeyince.com/8sinif-tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-ozetleri/yalta-konferansi-t3279.0.html

share button            


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Yalta Konferansı
Yalta Konferansı
« : 13 Mayıs 2015, 10:12 »
sosyal bilgiler seti